Blíží se květen, v jeho druhé polovině nás čeká již tradiční cykloakce s partou Kolo nás baví, tentokrát to bude Šumava. Karel uložil všem účastníkům individuální jarní trénink, minimum do odjezdu  je 200 km. Počasí zatím svátečním cyklistům moc nepřeje, duben je mimořádně chladný i mokrý. Hlavně, abychom šli příkladem a měli natrénováno alespoň my na tandemu :-).

Jednodenní nebo kratší výlety a vyjížďky na tandemu už sem ani nevkládám. Je to stále stejné nebo podobné. Buď kroužíme "kolem komína", i když i v blízkém okolí se daří najít tu a tam novou cestu či něco zajímavého, nebo se vydáme kousek vlakem na trati Letohrad - Hradec Králové. Je to jedna z mála možností, kde zatím ještě máme s tandemem šanci se přepravit. 

Už ani nevím, koho z nás dvou a proč napadlo projet na tandemu trasu poblíž řeky Svratky. Ve svých tipech ji mám už minimálně dva roky. Letos se s podobnou akcí trochu "roztrhl pytel", my se plánujeme vydat na trasu koncem léta. Na přelomu srpna a září se jeví ideální předpověď počasí, vyrážíme! Přesto, že nápad je staršího data, akci moc promyšlenou nemáme - jak se dostat na Vysočinu k prameni Svratky? Kolik dní strávíme na cestě, kde budeme spát a jak potom domů? Těch otázek je daleko víc, všechny řešíme během několika málo dnů těsně před odjezdem. Karel narychlo načrtne plánovanou trasu na folii jednotlivých listů z cykloatlasu (aby pak vše i s mapníkem na řidítka nechat doma, ještě, že máme nový tablet s mapami), seženeme ubytování zatím na čtyři noci a v úterý 30. srpna se brzo ráno vydáváme na cestu . 

Pro tandem je to vlastně vzpomínková akce - Slezskou magistrálu (CT 55) jsme z větší části projeli už v roce 2014 - viz článek. Název dnešního povídání je asi trochu zavádějící, zdaleka jsme se na kolech neprojížděli jen po cyklotrase č. 55, která vede z Jeseníku až do Hlučína, ale k nelibosti některých členů naší skvělé cykloparty jsme se od řek (Opavice, Opava i Moravice) občas dost vzdalovali, a to většinou do kopců. Přeci nebudeme jezdit pořád jen tam a zpátky po cyklostezkách kolem řek, že? 

Už od ledna se snažíme občas projet tandem, když se teplota alespoň trochu přibližuje k deseti stupňům. Je to ale jen velmi zřídka a většinou ujedeme stěží dvacet až třicet kilometrů. Ani březen a duben to moc nevylepší. A tak se koncem dubna rozhodneme vydat na delší výlet - potřebujeme prozkoumat oblast vybranou pro letošní toulky. Jak to ale řešit? Pěšky? Rozhodneme se pro variantu "tandem s sebou". Nedávno se totiž chlapi pokusili naložit tandem do Dacie a světe div se - podařilo se! 

Podkategorie