Taky by se tento výlet mohl jmenovat Vysočinou, Vysočinou nebo třeba Za blanickými rytíři... Prostě jsme jako obvykle museli trasu přizpůsobit našim možnostem, respektive možnostem přepravy tandemu. Navíc i současné situaci v koronavirové nákaze. Původně jsme totiž zamýšleli projet se po cyklotrase podél řeky Jihlavy, jenže právě tam se dle médií už delší čas nákaza vyskytuje. A tak jsme urychleně vymysleli náhradní řešení - z původní trasy zbyla jen návštěva Blaníku. Pojedeme vlakem do Poděbrad, po Labské se svezeme do Kolína, zamíříme k Sázavě a přespíme třeba ve Vlašimi. Další den nás plánování dovedlo do Světlé nad Sázavou, odtud zamíříme k Železným horám, někde tam přespíme třetí noc a pojedeme už domů.

Čtyřdenní akci se dvěma nejstaršími vnuky jsme naplánovali hned na počátek prázdnin. Souhlasili tentokrát s výletem na kolech. Při vymýšlení trasy jsme jako úvod zvolili atraktivní a velmi příjemnou cyklostezku podél Labe - z Hradce Králové proti proudu řeky. A další postup už se nabízel sám: projet trochu i oblasti horního toku řeky a navštívit její pramen. A kde budeme spát? První a třetí nocleh někde poblíž Dvora Králové, druhý nejlépe přímo v Krkonoších, na plánované trase. Nakonec volíme ve Dvoře nejlepší variantu (jako už několikrát), neteř Irena nabízí nocleh u ní doma - prý nás ráda uvidí :-). A na horách? Ve hře je dokonce Labská bouda, nakonec ale najdeme o trochu levnější ubytování v Dolních Mísečkách.

I léto začíná ježděním jen v nejbližším okolí, kdypak se konečně odpoutáme a vyrazíme kousek dál? Zatím ale nepřeje počasí. Vlastně měl tento první letní víkend původně vypadat úplně jinak. Plánovali jsme jej strávit s cyklopartou v okolí řek Moravská Sázava a Březná s noclehem v Acrobat Parku ve Štítech. Plán to byl pěkny, ale... Ve čtvrtek postihl naše nejbližší okolí vytrvalý liják a velká voda, postiženy jsou hlavně Tutleky, Kostelec, ale i náš Jahodovský potok někde vystoupil z koryta, voda z polí vytvořila laguny a zaplavila sklepy... Pršet má dle předpovědi i o vikendu. Vyčkáváme do poslední chvíle, v pátek ale akci rušíme. Vyrazíme na kolo alespoň v neděli? Všichni jsou pro, pak postupně odpadají, i když výlet maximálně zkrátíme jen na malou odpolední vyjížďku. Jak jinak - jedeme zase sami :-). 

Minulý pátek se nám líbila trasa podél Labe od Hradce k Pardubicím a jedna z dam (Vlaďka) projevila přání svézt se po cyklostezce z našeho krajského města i na druhou stranu - proti proudu řeky. Neodkládáme to, vydáváme se tam už příští neděli 17. května. A je nás opět osm, jen Zdenu nahradila Dáša. 

Pátek 8. května je státní svátek. Připomínáme si 75 let od skončení druhé světové války. My jsme naštěstí celý život prožili v míru, o válečném šílenství jen slyšíme ve sdělovacích prosředcích, tu pohnutou dobu prožíváme maximálně tak v dokumentech nebo románech... Náš život naštěstí přináší většinou jen úplně obyčejné problémy... Snad jen to, co prožíváme v těchto dnech, je minimálně trochu podivné.