V neděli 4. listopadu má Karel svátek, předpověď počasí je příznivá a tandem už delší dobu zahálí v garáži. To je hned několik důvodů pro menší cykloakci. Chtělo by to nějaký zajímavý cíl. To ale pro Karla není problém, má jich v zásobě několik. Volba padla na oblast jihovýchodně od Letohradu, má ji vyhlídnutou pro plánovanou pěší akci.

 Do Letohradu se stále ještě dostaneme vlakem. Jak dlouho tato možnost potrvá, netušíme. Po sedmé ráno vyrážíme na tandemu do Doudleb, o půl deváté už jsme v Letohradu. Po příjemných cestách míříme proti proudu Tiché Orlice podzimním barevným lesem, pak odbočíme do Dolní Čermné. Po kontrole místních rodáků - jsou tu dokonce dvě pamětní desky - míříme na Mariánskou horu. Nejprve po Stezce pro rodinu, pak po neznačených lesních cestách a dále po "lahůdkové" žluté. Plácáme se chvíli bahnem, sotva jsme tandem vytlačili. Doma ho pak musel Karel pořádně umýt.

Závěr už je zase příjemný, na vrcholu se nejprve nasvačíme na odpočívadle, projdeme se podél kapliček křížové cesty, která je postavena na důležitém evropském rozvodí - Dunaj a Labe, tj. Černé a Severní moře. Ještě poutní kostel Narození Panny Marie a blízká rozhledna (asi tu není dlouho) a sjíždíme do Horní Čermné a zpět do Dolní. Krátká návštěva vyhlédnuté hospůdky a změna původního plánu jet podél řeky do Ústí. Raději zamíříme do Žamberka a naší oblíbenou trasou přes Kameničnou, Slatinu, Javornici a Jahodov domů. A počasí? Celý den je krásně slunečno, ideální podmínky na kolo.

Ve vsi ještě zastávka u švagrové na dobrou kávičku a doma můžu do svých záznamů zapsat 71 km, tím máme splněno letošních 2000 km na tandemu. Třeba bude příští rok příznivější :-). 

 

Fotogalerie: Podzimní - na poutní místo