Pátek 8. května je státní svátek. Připomínáme si 75 let od skončení druhé světové války. My jsme naštěstí celý život prožili v míru, o válečném šílenství jen slyšíme ve sdělovacích prosředcích, tu pohnutou dobu prožíváme maximálně tak v dokumentech nebo románech... Náš život naštěstí přináší většinou jen úplně obyčejné problémy... Snad jen to, co prožíváme v těchto dnech, je minimálně trochu podivné.

Nebýt nouzového stavu a všech opatření, které s ním souvisí, probudili bychom se dnes ráno ve Zlatých Horách, kde jsme měli strávit první noc našeho cykloputování po Slezské magistrále. Cestu jsme museli odložit na neurčito, ale přece jen jsme zatoužili někam vyrazit. Alespoň na jeden den! Od začátku března jezdime tu a tam sami na tandemu, a to jen v blízkém okolí. A tak jsme na dnešní den naplánovali akci s partou. Ráno nakládáme kola a vydáváme se do Býště, celkem je nás osm. Svezeme se po CT 2 z Hradce Králové do Pardubic, projedeme cyklostezku Mechu a perníku, jejíž část je poměrně nově otevřená na břehu Labe od našeho krajského města. 

Z Býště proto míříme do Hradeckých lesů, projíždíme kolem rybníků a okrajem předměstí a už je tu slepé rameno, cyklostezka a řeka. Krásně to frčí, na konci cyklostezky se  najíme na odpočívadle (dostatečně jsme se zásobili, provoz hospod je pořád ještě značně omezený). A pokračujeme po CT 2 (Labská) vesnicemi - Vysoká, Bukovina, Dříteč, Němčice, Ráby a zase po břehu Labe do Pardubic. Projdeme okolí nádherného zámku, zamíříme ještě na Pernštejnské náměstí a zase z města ven. Přes Sezemice, Choteč a Chvojenec zpět k autům do Býště. 

Celý den byl krásně slunečný, ráno ještě poměrně chladno. Cyklistů bylo venku dost, ale ani na cyklostezkách to nebylo nijak dramaticky přeplněné. Cestou dokonce byla kávička z okénka :-), takže spokojenost. Až na délku trasy, asi jsme přátele trochu podcenili - computer ukazoval jen 51 km :-). Příště se určitě polepšíme!

 

Fotogalerie: Sváteční cyklo Labe