I léto začíná ježděním jen v nejbližším okolí, kdypak se konečně odpoutáme a vyrazíme kousek dál? Zatím ale nepřeje počasí. Vlastně měl tento první letní víkend původně vypadat úplně jinak. Plánovali jsme jej strávit s cyklopartou v okolí řek Moravská Sázava a Březná s noclehem v Acrobat Parku ve Štítech. Plán to byl pěkny, ale... Ve čtvrtek postihl naše nejbližší okolí vytrvalý liják a velká voda, postiženy jsou hlavně Tutleky, Kostelec, ale i náš Jahodovský potok někde vystoupil z koryta, voda z polí vytvořila laguny a zaplavila sklepy... Pršet má dle předpovědi i o vikendu. Vyčkáváme do poslední chvíle, v pátek ale akci rušíme. Vyrazíme na kolo alespoň v neděli? Všichni jsou pro, pak postupně odpadají, i když výlet maximálně zkrátíme jen na malou odpolední vyjížďku. Jak jinak - jedeme zase sami :-). 

Počasí se vylepšuje jen zvolna, ale v neděli už neprší. Je hodně vlhko, ani teplota léto příliš nepřipomíná, na kolo je ale příjemně. Šlapeme do Lukavice, odbočujeme na Prorubky a hned zkraje stoupání nás v lese potká zajímavý zážitek. Vpravo, hluboko pod námi někde teče Liberský potok, silnička mírně stoupá a z lesa se začíná ozývat zvláštní zvuk - silný hukot a praskání větví - co to je?!? Jako by se porostem prodíral slon nebo podobné zvíře. Ne -  závěrečné dramatické žuchnutí a je jasno - na břehu  potoka se vyvrátil podmáčený strom, musel to být pořádný macek. Z pochopitelných důvodnů to nijak podrobně nezkoumáme a raději spěcháme dál, z lesa pryč. I když je téměř celá cesta ve stoupání lemovaná vzrostlými stromy a na Prorubkách už jsme těsně před námi na silnici spadlou větev kdysi zažili, raději si žádné černé myšlenky nepřipouštíme. 

Další cesta je už bez mimořádných zážitků - Kačerov, Kunčina Ves, opět nová asfaltka nad Bělou, po silnici směrem k Hlásce, Jaroslav, Rychnov... Bylo to jen 39 km, mohli jste jet s námi :-). 

 

Safírová svatba - jak jinak než na tandemu :-)

Drahokamy mě ani tentokrát nezahrnul, ale na tandemu jsme vyrazili i tuto neděli - 28. června máme výročí svatby. Narozdíl od toho původního svatebního dne, který nám tenkrát propršel, i většiny dnů konce letošního června, kdy prší až příliš, je v neděli konečně krásný letní den. Déšť a bouřka se očekává až navečer. A protože asi bude teplo, vyrazíme na hory, snad tam bude snesitelnějí.

Z Pekla se svezeme vláčkem, v Rokytnici vystupujeme celkem čtyři, doprovázejí nás Jana se Zdenou. Na náměstí nás překvapí otevřená hospoda U Rampušáka, takhle brzo? Ještě není devět! Sice zjišťujeme, že tu podávají jen snídaně pro ubytované, ale když už jsme se sem přihrnuli, kávu nám připraví.

A pokračujeme - na Horní Rokytnici, do Říček (silnice ještě není hotová, ale na kole se projet dá). V Říčkách pořídíme foto u bývalé hájenky, dnes je to krásně udržovaná chalupa hned vedle kostela. Stoupáme nad obec, obdivujeme krásné výhledy a necháme se vést cestou do Zdobnice. Tam se na hřišti u řeky trochu posilníme a zase stoupáme, tentokrát cestou podél nové sjezdovky, ta nás přivede do Kunčiny Vsi. Opět se zastavujeme u kostela, dnes je na rozdíl od minulé neděle celý den krásně azuro, pořizujeme fotky. Kostel je dokonce otevřený, nahlédneme do interiéru. 

Pokračujeme směrem k Rampuši a tady nastává dilema - nabízí se snad jediná otevřená hospoda na trase, zastavíme se v ní? Odbočujeme do vsi a je skutečně otevřeno. Už jsme tu dlouho nebyli, posezení venku je příjemné, jídlo dobré. Dál vedeme dámy po nedávno objevené asfaltce mezi poli do Bělé a po silnici krásným sjezdem do Jaroslavi. Cestou jsem zavolala Míle S., je na tu na návštěvě u dcery! Zastavíme se pozdravit je, vyškemráme vodu do bidonu a frčíme dál - do Rychnova. Trasa se zdá Karlovi krátká, proto se ještě rozhodneme doprovodit Zdenu - synkovskými sady a zámeckým parkem v Častolovicích na cyklostezku k Orlici. Tam se loučíme a vracíme se domů přes Kostelec, Lupenici a po nové cyklostezce do Rychnova. Tady dole jsme se pěkně "vypekli", na horách a ve sjezdech bylo o poznání příjemněji, ale je přece léto :-). Celkem krásných 69 km.

 

Fotogalerie: Jahodovský potokTandem v létě