V květnu 2014 končí Bohoušova akce Expedice osídlením povodí Orlic. Už od roku 2007 skupina zájemců (více či méně početná) pod jeho vedením procházela krajinou a poznávala jednotlivé obce včetně už zaniklých, vesničky i města, jejich historii i přírodní podmínky. S Karlem jsme se připojili v listopadu 2009 a řadu dalších etap si nenechali ujít.

Na nádraží ČD v České Třebové se nás tentokrát sešlo celkem třináct a bez velkého otálení se vydáváme na cestu.

Sotva vypuklo kalendářní jaro a předvádí už třetí den slunečné a velmi teplé počasí (jen by nemělo být takové sucho!), zve nás Bohouš na svých stránkách na první letošní etapu Expedice osídlením povodí Orlic. Už jich moc nezbývá, za dva měsíce bude asi po všem a víc než šest let trvající akce bude ukončena. U toho samozřejmě nemůžeme chybět!

Tradice se mají dodržovat. A protože nás letos nesklátila rýma (jako třeba loni - nebyli jsme v Javornici), vydáváme se den před Štědrým dnem hned po obědě do Rychnova k autobusu. Objednal ho Bohouš, očekává silnou účast. Po dalších zastávkách ve Vamberku a Potštejně byl autobus skutečně plný a vyložil nás všechny na zastávce v Libchavách.

Ve dnech 22. - 24. listopadu organizoval Bohouš už 21. ročník zakončení turistické sezóny, tentokrát opět na chatě Radost na Plasnici. Zúčastnili jsme se sobotního programu - po příjezdu k chatě odvezl autobus zájemce do Luisina údolí, odkud jsme zamířili nad sjezdovky Marta, ke kostelu sv. Matouše, kolem Panorámy a po červené směrem na Kout. Zatímco větší část skupiny už spěchala přes Šediviny k obědu, několik nás ještě vystoupalo na Špičák. Počasí dopoledne celkem příjemné a slunečné (místy poněkud foukalo), na vrcholu Špičáku je ale mlha, výhledy možná příště.