Po dvou letech se opět vydáváme na zimní dovolenou s rodinou mladšího syna. V sobotu 26. února se už tradičně setkáváme na obědě v hospodě v Ostružné, v restauraci je herna pro děti, kterou si Vítek i Evička a teď i Anežka už stačili oblíbit. Mě a Karla opět přivezl autobus Praha - Jeseník.

Odpoledne se ubytujeme v příjemném apartmánu na horním konci Petříkova, hned před domem je stopa, která nás zavede na hřeben Rychlebských hor. A ve vsi dvě nebo tři sjezdovky, jedna z nich je vhodná i pro menší děti. Příjezd k apartmánu je trochu komplikován čerstvou sněhovou pokrývkou - nový sníh je kluzký, občas musíme auto někde potlačit, pomáhají i kolemjdoucí, nakonec se ale podaří bez nehody zaparkovat na určeném místě. 

Celý týden je příznivé počasí, jen pár stupňů pod nulou, několik dní slunečno s azurovou oblohou, na hřebeni vyžehlené stopy, jak je tady dobrým zvykem. Sníh je dost rychlý, hlavně ve sjezdu, to mě pěkně bolí nohy od plužení, občas je pro mě jistější běžky sundat a prudší klesání sejít pěšky. Do běžkování se zapojili už i Evička a Vítek. Hned v pondělí Karel odpoledne vylákal Evičku, že prý na chatu Paprsek! Očekávala jsem, že se nejpozději za hodinu oba vrátí, překvapivě ale dosáhli cíle, děda jí totiž slíbil za odměnu pohár. To byla silná motivace! Navíc ještě pochvalné komentáře náhodných běžkařů ve stopě... Občas jí pomohl lanem a pak v prudším sjezdu, přece jen je to pětiletá holčička :-). Je ale všímavá, na trase ji zaujali okolní běžkaři - proč jsou tady všichni takoví tencí? Vítkovi by to samozřejmě bylo líto, tudíž si s ním podobnou trasu děda zopakoval v pátek. A mezi tím jsme ve středu vyrazili na hřebeny všichni - i Anežka, tu vezl Dan v croozru! Počasí úžasné, oběd na Paprsku - prostě jsme si to užili.

Další dny trávili mladí s dětmi na sjezdovce, my s Karlem na běžkách - tradičně Smrk, Paprsek a známé trasy nebo alespoň jejich části - Pohádka, Pralinka, Malý a Velký Šengen... Rychlebské hory jsou prostě pro běžkování ideální!

Domů se vracíme opět v sobotu, dopoledne předá Bára uklizený apartmán, my zatím s dětmi jdeme na jejich oblíbenou sjezdovku U Milady a chvíli sledujeme pokroky Vítka i Evičky. Pěšky se pak vydáme přes Ramzovou (oběd) do Ostružné, kde ještě společně posedíme v oblíbené hospodě do odjezdu autobusu. Ve Vamberku jsme asi o půl páté. 

 

Fotogalerie: Petříkov 2022