Předpověď počasí na první červnový víkend slibovala tropická vedra a skutečně tak bylo. Po nějaké době jsme se v pátek sjeli u našich kamarádů Marcely a Zdeňka, abychom na kolech projeli okolí našeho hlavního města.

V sobotu ráno jsme přejeli Barrandovský most a po nové cyklostezce po levém břehu zamířili proti proudu Vltavy směrem Velká Chuchle a Lahovice. K překonání Berounky a Vltavy jsme využili atraktivní lávky, které jsou zavěšené pod tělesem dálnice (viz fotky). Ze Zbraslavi je nyní do Vraného také nová, pohodlná cyklostezka podle vody. Vystoupali jsme do Zvole a poprvé zamířili na občerstvení do místní hospody. Přes Okrouhlo jsme dojeli do Zahořan a podle Zahořanského potoka jsme krásným údolím sjížděli do Davle. Tento úsek cesty byl opravdu zajímavý, protože cestou jsme potok asi desetkrát přejížděli přes brody, což se neobešlo bez dramatických momentů. Do Davle jsme přijeli všichni zdraví, ale značně navlhlí, což se v parném poledni dalo snést.

Přejeli jsme Vltavu po starém železném mostě, který hrál ve známém americkém filmu roli mostu u Remagenu. Po obědě jsme po rozpáleném asfaltu vystoupali z údolí Vltavy a zamířili k vysílači na Cukráku, který je zdaleka viditelným orientačním bodem. V Trnové jsme navštívili další hospodu a pak dojeli do Jíloviště. Projeli jsme lesem okolo paty Cukráku a z lesa vyjeli na Baních nad Zbraslaví. Pak už jen sjezd k Vltavě a podle vody s večerem domů.

Večer jsme doplňovali tekutiny a pochutnali si na dobrotách z grilu. Většina mužů naší skupiny má letos 60 let, výlet měřil něco přes 60 km, a že to organizátoři a hostitelé Marcela se Zdeňkem měli perfektně připravené, dokládal servírovaný "šedesátkový" dort a pamětní list, který každý obdržel.

V neděli už nebylo takové teplo a na cestování bylo příjemněji. Opět jsme přejeli Barrandovský most a zamířili do známého Prokopského údolí. Před jeho koncem jsme odbočili a pokračovali podle Dalejského potoka zajímavou krajinou s vápencovými stráněmi. Naučnou stezku "Procházka po dně pravěkého moře" jsme opustili v Řeporyjích. Občerstvili jsme se v Ořechu a přes Choteč a Třebotov zamířili k Berounce do Černošic. Po obědě pak už nás čekala jen cesta podle Berounky na Zbraslav a stejnou cestou jako v sobotu domů.

V podvečer jsme naložili kola, poděkovali hostitelům a rozloučili se s kamarády. Iva si prodloužila víkend pobytem u naší Lenky s čerstvým miminkem Davídkem a já zamířil zpět do Kostelce.

Mirek a Iva z Kostelce

Fotogalerie: Okolí Prahy