Gerlachovský štít, zvaný též Gerlach, je se svoji nadmořskou výškou 2654 m nejvyšší horou Vysokých Tater i Slovenska, do roku 1992 byl nejvyšším vrcholem Československa, je dokonce i nejvyšší horou celých Karpat.

Jiráskova cesta je turistická trasa, dnes dlouhá zhruba 170 km. Vede z Broumova přes Hronov, Náchod, údolím řeky Metuje, po hřebeni Orlických hor a přes Suchý vrch a Jablonné n. Orl. až do Litomyšle, v terénu je označená červeným turistickým značením. Horský úsek byl turistům k dispozici už koncem 19. století. Jménem Aloise Jiráska byla trasa pojmenována právě před sto lety, v roce 1921. Tenkrát to byla velká sláva, zpívaly pěvecké sbory – i rychnovský, řečnilo se, byl u toho samozřejmě i samotný Alois Jirásek, tehdy už sedmdesátiletý. Citace z wikipedie:

 

Klepý (Klepáč, Trojmorski wierch) je hora s nadmořskou výškou 1143 m v masivu Králického Sněžníku. Naposledy jsme na ni s Karlem byli v roce 2013, shodou okolností také právě 17. listopadu - viz článek - Za inverzí... . Tenkrát byla neděle, na menším parkovišti nad Horní Lipkou (Pod Klepáčem) jsme parkovali sami, i když bylo velmi příjemné počasí. Dnešní předpověď? Oblačno, místy občas sluníčko, výjimečně přeháňky... Proto jsme ani nečekali velký zájem turistů, parkoviště je ale překvapivě úplně plné. Našli jsme ještě místečko na zaparkování, není to sice zrovna ideální, jinou možnost už ale nemáme, pokud se nechceme vrátit domů.

Ve středu 11. listopadu je svátek sv. Martina. Že bychom si upekli husu? A co takhle martinské rohlíky nebo ještě lépe koupit někde svatomartinské víno? Ne, ne - právě dnešek se jeví jako vhodný den vyrazit konečně někam za inverzí. Občas mě ohromí krásné fotky inverze na facebooku nebo na rajčeti - třeba z Krkonoš, to by byl zážitek! Rozhodujeme se teprve v 8 hodina ráno - dle panoramy se jako nejvhodnější jeví Jeseníky - na Pradědu je slunečno! Na to, abychom vyrazili do Jeseníků, je podle mě už dost dlouho, zvlášť, když jsou v listopadu hodně krátké dny, ale riskneme to a... světe div se - sluníčko tam na nás počká :-). 

Pro letošní toulky jsme vybrali zajímavou oblast na severní Moravě nebo vlastně spíš ve Slezsku. Ani jsem nevěděla, jak tento článek nazvat - Těšínské Slezsko? To asi úplně neodpovídá. Slezské Beskydy? My ale navštívíme i ty Moravskoslezské... Každopádně je to ale krásný kraj, který určitě stojí za prozkoumání. My sem kdysi nakoukli, tehdy sem ještě vlak dopravil náš tandem :-), viz článek Těšínské Slezsko