Cílem letošních toulek bude opět jižní Morava, zajímavá a pro nás nepříliš známá oblast Chřibů. V dubnu se vydáváme s Karlem na jejich průzkum. V sobotu 8. dubna ráno nastupujeme v Ústí do našeho oblíbeného rychlíku Praha – Luhačovice, vystupovat budeme opět ve Starém Městě u Uherského Hradiště. České dráhy neustále „vylepšují“ své služby, v tomto spoji (ale i ostatních na této trati) máme s tandemem už asi definitivně smůlu. Tři dny budeme chodit pěšky.

Asi o půl jedenácté se vydáváme na trasu směrem k Velehradu, před dvěma lety jsme Poutní cestu růžence projeli na kole, dnes si ji užíváme pěšky. Zamíříme ale ke skanzenu v Modré, Velehrad si projdeme v pondělí. Protože je poledne, dáme si v místní restauraci polévku a pak už pomalu míříme do kopců. Ještě krátká zastávka u repliky kostelíka sv. Jana, do skanzenu nahlédneme jen přes plot.  Hlavně si užíváme nádherně rozkvetlou přírodu letošního brzkého jara. Sobota je ještě poměrně chladná a je pod mrakem, odpoledne nás sluníčko občas trochu zahřeje.

Nad Modrou se zastavíme na rozhledně a pak už pokračujeme většinou lesem. Na trase je vesnička Jankovice, v nepříliš útulné hospůdce si dáme čaj. Následuje stoupání pastvinou s nádhernými výhledy do krajiny, a kousek před cílem dnešní trasy nemůžeme minout skalní útvary Komínky. První noc strávíme v lesním penzionu Bunč - dobrá večeře, příjemné posezení, útulný pokoj...

Ráno se probouzíme do slunečné neděle, čeká nás hřebenovka na nejvyšší horu Brdo s kamennou rozhlednou postavenou překvapivě až počátkem tohoto tisíciletí. Cestou potkáváme pár cyklistů i pěších, na další trase pak už téměř nikoho. Následuje místo zvané Vlčák a prameny říčky Kyjovka.  V obci Staré Hutě odbočujeme k Buchlovskému kameni a závěr trasy nás dovede do Buchlova. Poblíž hradu je penzion, kde budeme bydlet při Podzimních toulkách, přespíme tu i dnes. Protože je ještě brzo, po prohlídce penzionu míříme na hrad a na blízký kopec ke kapli sv. Barbory. Večeře ve stylové hospůdce naproti penzionu a můžeme jít spát.

I pondělí je slunečné a teplé, trasa z Buchlova se pěkně houpe – červená TZ nás vede přes Čertovo sedlo, kolem Břestecké skály a obec Chabaně do Velehradu. Hlad nás nejprve zažene do jedné z místních restaurací, pak procházíme církevní areál nejvýznamnějšího poutního místa v Čechách, který je každoročně 5. července cílem Národní pouti u příležitosti svátku Cyrila a Metoděje. Závěr už téměř po sobotní trase do Starého Města, do odjezdu vlaku je ještě dost času, a tak procházíme cik cak město, až se nám podaří najít náměstí s příjemnou cukrárnou :-).

 

Fotogalerie: Chřiby