Klepý (Klepáč, Trojmorski wierch) je hora s nadmořskou výškou 1143 m v masivu Králického Sněžníku. Naposledy jsme na ni s Karlem byli v roce 2013, shodou okolností také právě 17. listopadu - viz článek - Za inverzí... . Tenkrát byla neděle, na menším parkovišti nad Horní Lipkou (Pod Klepáčem) jsme parkovali sami, i když bylo velmi příjemné počasí. Dnešní předpověď? Oblačno, místy občas sluníčko, výjimečně přeháňky... Proto jsme ani nečekali velký zájem turistů, parkoviště je ale překvapivě úplně plné. Našli jsme ještě místečko na zaparkování, není to sice zrovna ideální, jinou možnost už ale nemáme, pokud se nechceme vrátit domů.

 

Za chvíli už stoupáme lesem po příkré turistické pěšině  - kořeny, kameny, mlha - pro mě "ideální" kombinace :-). Jsme čtyři - Jana, Zdena, Karel a já. Kromě mlhy občas i drobně prší nebo mrholí, je ale klidno, jen na vrcholu pak trochu fouká. Ale mlhu vítr nerozežene ani náhodou, bude nás provázet celou trasu. Rozhledna na Klepáči je zavřená a i kdyby nebyla, vidět by z ní nic nebylo. Je tu pár turistů, dokonce rodina s croozrem, jak ho sem vytáhli?!? Sestupujeme opět po kamenité stezce na sedlo Puchača. Tady se na chvíli posadíme v turistickém příštřešku a poobědváme něco ze zásob v batozích, horký čaj z termosky a sladkou tečku na závěr... Další trasa vede už z větší části po zpevněných cestách a asfaltu, mlha ale nemizí. Místo zajímavých výhledů na závěr - Vojtíškovský hřeben a sjezdovky na Malé Moravě jen mlhavé panorama.

A hodně nemilé překvapení nás čeká na parkovišti, když už se provlhlí těšíme na cestu domů ve vyhřátém voze. Auto stojí na ráfkách - přední i zadní levé kolo. Zjišťujeme, že jsou kola zřejmě vypuštěná, ventilky samozřejmě nikde. Co to je!?! Někomu jsme překáželi? Ne - takové chování se pochopit nedá, nemá smysl to ani rozebírat.

Po prvotním šoku žhavíme telefony a problém konzultujeme kde s kým. I někteří z turistů, kteří se postupně vracejí ke svým autům, nabízejí pomoc, jeden daruje ventilek, další půjčí kompresor... I naše řidička má jeden ve výbavě, dokonce je tam i další ventilek. Pokoušíme se kola nafouknout, je to ale marné. Nakonec situaci s přehledem vyřeší celkem příjemný a pohodový borec z asistenční služby, přijel po  několika telefonátech z Letohradu. Zdrží nás to nečekaně v chladu téměř dvě hodiny, takovou zkušenost bychom si klidně rádi odpustili :-(. Pokud někdo chtěl, abychom tady neparkovali, možná mu to vyjde. Dle informací technika z asistenční služby to prý není v okolí zdaleka první případ. Od turistiky a chození po horách nás to ale určitě neodradí - i když byla mlha a poměrně chladno, navíc ten dramatický závěr - pobyt v lese i trasa byly příjemné. A počasí - někdy je hezky, někdy to za  mnoho nestojí, důležité je ale vyrazit ven, do přírody! :-)

 

Fotogalerie: Sváteční na Klepý