Na pěší vejšlap se s partou vydáváme v pátek 28. října. Je svátek, měli bychom ho nějak oslavit, proč ne poznáváním krás krajiny, která nás obklopuje? Když jsme minulý čtvrtek projížděli na tandemu obcí Studené, všimli jsme si upoutávky na "křapáčové" hody. Co to vlastně je? No přece křápance, kramfleky, cmunda, bramboráky... Budou tu probíhat právě příští pátek. A tak sem Karel nasměroval trasu výletu, třeba by to bylo zajímavé zpestření.

Abychom předešli v těchto dnech obvyklému mlhavému ránu a dopoledni, dáváme si sraz ve 12 hodin u čerpací stanice v Žamberku. Je nás celkem sedm účástníků. Nejprve si dáme kávu a pak se přesouváme k Pastvinské přehradě, parkujeme ve Studenské zátoce. Krásnou podzimní přírodou se po loukách a lesních cestách přesouváme do Vlčkovic, odtud stoupáme na vrch Studený s nadmořskou výškou 720 m. Je příjemné slunečné počasí, které rozhodně neodpovídá představě o obvyklém "dušičkovém". Odkládáme dokonce bundy nebo mikiny a na slunci se vyhříváme jen v tričkách.

Z nejvyššího bodu se vydáváme na průzkum blízkých skal, kdo se nestihl doma naobědvat, v klidu tu posvačí, pak pomalu scházíme do obce Studený. Budou křapáče? Když se blížíme k budově Obecního úřadu, cítíme už typickou vůni a sbíhají se nám sliny. Jenže - bramboráky prý budou až za hodinu, navíc je tu už teď spousta lidí, to bychom se k autům za světla nevrátili. Ještě zkoušíme štěstí v nedaleké hospodě, z dálky vypadá nadejně, ale máme smůlu, je zavřeno.

Nezbývá, než pokračovat - nejprve po silnici do Bořitova a pak opět po lučních a lesních cestách zpět k autům do Sudenské zátoky. A že bychom hospodu úplně vynechali? Ani náhodou, restaurace U mostu v Pastvinách ani tentokrát nezklamala, navečer je sice už výběr trochu omezený, ale všichni se najíme a můžeme se spokojeně rozjet domů. 

 

Fotogalerie: Sváteční vejšlap