Už zase Sněžka? No jasně, Pavel tam ještě nebyl! Akci jsme domluvili jako rodinný výlet, vyčíhli neděli v půlce srpna se slibnou předpovědí počasí a ráno v 7 hodin vyrazili.

S jednou zastávkou na kávu u trutnovské čerpací stanice jsme zhruba po dvou hodinách zaparkovali u Pomezních bud a vydali se tentokrát po polské modré na Skalny Stól, sešli do Sovího sedla a pak na červenou, ta nás přes Jelenku a Svorovou horu dovedla až na Sněžku. Dosud nám přálo i počasí, než jsme sem ale dorazili, zahalil vrchol Sněžky mrak a nehodlal se vzdálit. dokud se nevzdálíme my :-). Navlékli jsme na sebe vše, co jsme našli v batozích, chvíli se zašili do Poštovny a vyrazili na zpáteční cestu. Kousek po žluté pod lanovkou, odbočili jsme na zelenou, která nás dovedla k boudě Jelenka, a dolů do Horní Malé Úpy zase po žluté. Cestou dolů už zase bylo slunečno a teplo, takže celkově se dá výlet hodnotit jako téměř dokonalý.

Jediným nedostatkem celé túry bylo naše zaváhání při výběru hospůdky. Na Sněžce jsme ještě měli zásoby vlastní a na Jelence si jen Pavel s Danem dali pivo s tím, že se občerstvíme v některém ze zařízení na Pomezních boudách. Neobčerstvili. Obsluha v tom, které jsme si vybrali, byla tak neochotná a nepříjemná, že jsme raději sedli do aut a jeli domů. Podobnou zkušenost získali v Peci p. Sněžkou i Jitka s Karlem. Byli jsme domluveni, že pojedou na Sněžku lanovkou, a setkáme se tam. I je však na parkovišti v Peci zaskočilo ignorantské až hulvátské chování obsluhy, navíc ani po téměř dvouhodinovém čekání na lanovku neměli šanci, a tak vzhledem k nepříznivému počasí nahoře raději svůj záměr vzdali a našli si náhradní program. A do Pece asi tak hned nepojedou. A ve sdělovacím prostředcích budeme i nadále poslouchat nářky nad tím, že čeští turisté nejezdí do českých hor. Možná se někdy není ani čemu divit.

Pokud poslední odstavec vyzněl trochu pesimisticky, mrzí mě to, zkušenosti v tomto směru z našich letošních cest jsou jinak převážně pozitivní.Fotogalerie: Sněžka 2011