Sobota v půlce října (především večer a část noci) byla hodně náročná, proto jsme slunečné nedělní odpoledne věnovali s Karlem a Janou relaxační vycházce. Inspiraci jsme našli opět v knize Krajinou severovýchodních Čech a vybrali si z ní kapitolku Studený nad Studeným.

Studený je vrch s nadmořskou výškou 721 m n. m., který je součástí Mladkovské vrchoviny a vlastně výběžkem známějšího a vyššího vrchu Adam. Studené je i obec, která pod tímto vrchem leží. Auto jsme zaparkovali ve Vlčkovicích, vyšlápli na Studený, sešli do Studené a zpět k autu. Bylo to sice jen pár kiláků, ale v nádherném podzimním dni krásný zážitek.

Největší zajímavostí vrchu Studený je asi půl kilometru dlouhá soustava Studenských skal, údajně nejvýraznějších v celých Orlických horách. Skály se nacházejí poblíž vrcholu, některé jsou až dvacet metrů vysoké a vznikly mrazovým zvětráváním ruly. Říká se jim mrazové sruby. Abychom tuhle přírodní zajímavost podrobně prozkoumali, určitě se na vrch Studený někdy vrátíme :-).

Aby toho "studeného" nebylo málo, severní svah vrchu Studený se sklání do údolí Studenského potoka, ústícího do Studenecké zátoky Pastvinské přehrady. Navíc byl hodně studený i dnešní den, dokonce jsme s Janou v pohodě snesly i rukavice :-). Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v Celném a v restauraci U mostu v Pastvinách.Fotogalerie: Studený