Protože plánovaný průzkum polského příhraničí byl i letos hodně nesmělý, poslední říjnovou neděli jsme se vydali do Bystřických hor. Polsky Góry Bystrzyckie, český název se ale běžně používá, a to údajně z toho důvodu, že Kladské hrabství náleželo téměř do poloviny 18. století k Českému království a místní názvy byly původně české.

Byli jsme čtyři - Jana, Zdena, Karel a já, autem jsme přes Rokytnici a Mezivrší dojeli do Orlického Záhoří a odtud po dost mizerné silnici do sedla Spalona, kde jsme zaparkovali u horské chaty. Provedli jsme průzkum místní restaurace, protože my holky jsme měly chuť na kafe, a pak už jsme se vydali jižním směrem po žluté turistické, která vedla zároveň s cyklotrasou po lesních cestách, místy trochu poznamenaných těžbou dřeva. Zpět pak po modré už po příjemnějších pěšinách přes nejvyšší vrchol Bystřických hor Jagodnou s nadmořskou výškou 977 m a další vrchol - Sasanka (964 m). Ještě zajímavost - jagoda v polštině není jen jahoda, ale taky borůvka nebo bobule.

Góry Bystrzyckie - převážně smrková monokultura, kolem naší trasy bylo ale dost listnáčů i modřínů, takž">jižním směrem po žluté turistické, která vedla zároveň s cyklotrasou po lesních cestách, místy trochu poznamenaných těžbou dřeva. Zpět pak po modré už po příjemnějších pěšinách přes nejvyšší vrchol Bystřických hor Jagodnou s nadmořskou výškou 977 m a další vrchol - Sasanka (964 m). Ještě zajímavost - jagoda v polštině není jen jahoda, ale taky borůvka nebo bobule.

Góry Bystrzyckie - převážně smrková monokultura, kolem naší trasy bylo ale dost listnáčů i modřínů, takž"> Byli jsme čtyři - Jana, Zdena, Karel a já, autem jsme přes Rokytnici a Mezivrší dojeli do Orlického Záhoří a odtud po dost mizerné silnici do sedla Spalona, kde jsme zaparkovali u horské chaty. Provedli jsme průzkum místní restaurace, protože my holky jsme měly chuť na kafe, a pak už jsme se vydali jižním směrem po žluté turistické, která vedla zároveň s cyklotrasou po lesních cestách, místy trochu poznamenaných těžbou dřeva. Zpět pak po modré už po příjemnějších pěšinách přes nejvyšší vrchol Bystřických hor Jagodnou s nadmořskou výškou 977 m a další vrchol - Sasanka (964 m). Ještě zajímavost - jagoda v polštině není jen jahoda, ale taky borůvka nebo bobule.

Góry Bystrzyckie - převážně smrková monokultura, kolem naší trasy bylo ale dost listnáčů i modřínů, takže jsme si dostatečně užili podzimních barviček. Údajně nejsou příliš navštěvované, proto nás docela překvapilo, že jsme na modré potkali několik skupinek nebo dvojic mladých polských turistů. A taky nás zaujalo značení běžkařských tras, vedených příjemnými terény, vydáme se v zimě na jejich průzkum?Fotogalerie: Góry Bystrzyckie