Už je to tradice - letos podeváté se vydáváme po vánočních svátcích na vycházku zajímavou oblastí v bližším či vzdálenějším okolí. Tentokrát padla volba na Letohrad.

Letošní Silvestrovský šmajd připadl na sobotu 29. prosince. Trasa je naplánována z Dolní Čermné, někteří mají trochu problém určit, kde obec vůbec leží. Je to městys kousek za Letohradem, směrem k Lanškrounu je známé poutní místo Mariánská hora. Právě ta je dnes naším cílem. Na internetu je k dispozici řada zajímavých informací o poutích, které už od 18. století mířily až do Maria Zell v Rakousích, poutníci se před cestou setkávali právě tady (proto malé Marie Zell). K místu se vztahují i různé pověsti - více informací třeba tady. Zajímavostí je i to, že tudy prochází důležité evropské rozvodí - Černého a Severního moře. Napřiklad jednotlivé kapličky křížové cesty leží přímo na pomyslné čáře, další už na jedné nebo druhé straně rozvodí.

Sedmý ročník Silvestrovského šmajdu připravoval Karel zodpovědně už na podzim, teoreticky ještě dřív. Trasu otestoval v druhé polovině listopadu na mně a na Janě. Moc se nám líbila, především nás zaujalo otevřené Informační centrum v obci Žampach - bez obsluhy, vytopené, k dispozici automat na kávu... Trasu jsme tudíž schválily. 

V roce 2016 se vánoční svátky i Silvestr a Nový rok v kalendáři krásně vyjímají ve víkendových dnech. Kromě nutnosti vyššího čerpání dovolené zaměstnaných kamarádů to komplikuje život i nám, nezbývá nám žádná neděle v období mezi svátky pro naplánování Silvestrovského šmajdu. Jitka s Karlem nabízejí jeho zakončení na Jahodově - jak to skloubit? Nakonec se dohodneme - spojíme šmajd s "lehkou" oslavou Silvestra, zveme partu a čekáme, jak to dopadne. Neonemocní někdo? Nepokazí nám vejšlap počasí?

I letos se vydáváme na turistickou vycházku v neděli těsně před Silvestrem. Na návsi ve Lhotách u Potštejna se nás sešlo celkem 16. Slušná účast je důsledkem nezvykle teplých vánoc, i dnes bude příjemně a větší část dne slunečno.