Letošní Silvestrovský šmajd připadl na sobotu 29. prosince. Trasa je naplánována z Dolní Čermné, někteří mají trochu problém určit, kde obec vůbec leží. Je to městys kousek za Letohradem, směrem k Lanškrounu je známé poutní místo Mariánská hora. Právě ta je dnes naším cílem. Na internetu je k dispozici řada zajímavých informací o poutích, které už od 18. století mířily až do Maria Zell v Rakousích, poutníci se před cestou setkávali právě tady (proto malé Marie Zell). K místu se vztahují i různé pověsti - více informací třeba tady. Zajímavostí je i to, že tudy prochází důležité evropské rozvodí - Černého a Severního moře. Napřiklad jednotlivé kapličky křížové cesty leží přímo na pomyslné čáře, další už na jedné nebo druhé straně rozvodí.

Akce se zúčastnilo celkem patnáct turistů, trasa měřila jen něco málo přes deset kilometrů. Počasí je už od Štědrého dne teplé, měli jsme obavy z deště, ale pršelo naštěstí jen krátce a mírně. Trasa vedla většinou po zpevněných lesních cestách, ale i blátivou pěšinu jsme si chvíli užívali. Na závěr jsme pak poseděli v malé pizzerii nedaleko parkoviště na náměstí. Popřáli jsme si úspěšný příští rok a poslední letošní akci ukončili.

 

 

Jahodová hora - 1. leden 2019

 

Tradiční novoroční setkání na Jahodové hoře jsme málem "zazdili". Vyrazili jsme pozdě, počasí nebylo zrovna ideální - trochu pršelo. A déšť místo toho, aby ustával, sílil a začalo i nepříjemně foukat. Závěr trasy dokončil jen sám Karel, já se na lesní cestě nedaleko vrcholu připojila ke Zdeně a Honzovi, přijali jsme jejich pozvání na odpolední posezení. Cestou domů jsme navečer tak promokli, že na nás nebyla suchá skoro ani niť :-). 

Fotogalerie: Silvestrovský šmajd 2018

Máte lepší foto? Pošlete - ráda ji zařadím do galerie.