Konání desátého ročníku je vážně ohroženo. Právě od neděle 27. prosince, na kterou jsme naplánovali letošní šmajd, se opět zpřísňují opatření - venku můžou společně být maximálně dvě osoby. No tedy - kolik nás bylo na šmajdu loni? Dvacet! A tak se doma trochu dohadujeme - bude se akce konat? Nebo ji zrušíme? Karel samozřejmě o zrušení nechce ani slyšet, situaci nakonec řeší opatrnost pozvaných účastníků. 

Na náměstí v Brandýse n. Orlicí je nás o půl jedenácté jen šest, takže není problém (hlavně nenápadně) celou trasu projít a více méně dodržet všechna omezení. Vynecháme obvyklé potřásání rukama, objetí a polibky, nepijeme vůbec alkohol, natož z jedné lahve :-), na závěr neposedíme v hospodě... A že jsme letos měli vyhlídnutou velmi příjemnou - Habřinku v Libchavách - snad příště :-). 

i přes výše uvedená negativa se šmajd mimořádně vydařil, hlavně díky počasí. Od rána svítí sluníčko, a to je v těchto dnech celkem vzácný úkaz. Teplota mírně pod nulou zajistila pevný, trochu umrzlý terén. Fouká ale docela silný vítr, naštěstí většinou jen v korunách stromů nebo jinde, než se vyskytujeme my. Občas je ale nezbytné nasadit kapuci :-). 

Z náměstí vystoupáme ke zřícenině hradu z první poloviny 13. století. První doložený majitel je Oldřich z Brandýsa, o sto let později pobořili hrad husité - prostě obvyklá zajímavá historická fakta. Pokračujeme k osadě Kaliště, podél lesa pak k místu Třešňová láska a prudký sešup po lesní pěšině nás přivede do údolí Tiché Orlice ke známé barokní sýpce v Perné z 18. století. Tady už to dobře známe, jsme na cyklostezce podél Tiché Orlice, kterou si rádi občas projedeme. Projdeme se po ní i dnes, a to směrem k Ústí. U opuštěného občerstvení v Bezpráví poobědváme ze zásob v batozích, je tu dostatek stolů, abychom mohli dodržet rozestupy, a pokračujeme. Po lesních cestách se už vracíme do Brandýsa, závěr kolem habrového labyrintu v Klopotech a památníku J. A. Komenského, který tu působil víc než tři roky od r. 1622. Dokončil tu známé dílo Labyrint světa a ráj srdce a podruhé se tady oženil.

Trasa měřila asi 12 km.

 

FotogalerieSilvestrovský šmajd 2020