Silvestrovský šmajd už po jedenácté - tentokrát menší okruh z Lanšperka. Termín jsme stanovili den před Silvestrem, tj. 30. prosince. Počasí mezi svátky nic moc, oteplilo se, obáváme se trochu deště. Cestou na místo setkání u čerpací stanice v Ústí nad Orlicí skutečně prší, je pár stupňů nad nulou, zbytky sněhu postupně mizí...

 Když pak už společně parkujeme v Lanšperku, déšť naštěstí ustal, můžeme vyrazit. Řešíme problém, co s sebou - hůlky nebo deštník? Já samozřejmě volím hůlky a dobře jsem udělala :-). Tady v okolí je sněhu poněkud víc než u nás, trasa vede zčásti po lesních cestách, občas i dost do kopce, trekové hůlky se hodí.

Nejprve po asfaltové silnici vystoupáme ke zřícenině hradu Lanšperk, hrad byl vybudován za krále Přemysla Otakara II., v době kolonizace oblasti. V pohnuté historii hradu čteme jména jako Záviš z Falkenštejna, Jan Lucemburský, Karel IV., litomyšlské biskupství... Husité hrad dobyli dokonce dvakrát, i pak se majitelé střídají.

Je nás celkem třináct, po návštěvě zříceniny hradu se ještě krátce zastavíme i kaple Nanebevzetí Panny Marie v obci a pak už nás trasa vede téměř výhradně lesem po zasněžených lesních cestách. Naším cílem je Horákova kaple. Je to poutní kaple Panny Marie, Matky ustavičné pomoci. Vystavěna byla v roce 1866 jako poděkování místního zemědělce Bernarda Duška z Dolní Dobrouče za uzdravení z vážné nemoci. Pramen údajně léčivé vody, altánek k odpočinku, pár fotek - jako celý den se téměř vše ztrácí v mlze - a můžeme pokračovat.

Teď je to tedy opravdu trochu strmé - míříme k vrchu Strážný, pak nás opět lesní cesty dovedou zpět do Lanšperka a na parkoviště.

Závěr se tentokrát podařil opět v hospodě, a to v hotelu Praha v Potštejně. Dva páry to vzdávají a jedou už domů, zato sem ale přijeli Jitka s Karlem, aby nás pozdravili a povečeřeli s námi. 

Všem přejeme úspěšný rok 2022, hlavně pevné zdraví!

Ještě dodatek - vzhledem k tomu, že se Vlaďka s Jožou šmajdu nemohli zúčastnit, vydáváme se sem s nimi v rámci zimních vycházek, a to v neděli 13. února. Trasa je podobná, jen vynecháváme výstup na Strážný a vracíme se kratší cestou do vsi. Dokonce je tu tentokrát otevřená místní hospoda, dáme svařáka!

 

Fotogalerie: Silvestrovský šmajd 2021

Fotogalerie II.: S Vlaďkou a Jožou v únoru