V roce 2018 při 25. ročníku Podzimních toulek jsme za krásného počasí už v polovině října prošli jižní část Bílých Karpat s nejvyššími vrcholy. Letos, po čtyřech letech, došlo na pokračování trochu severněji. Termín jsme zvolili dřívější, přijíždíme sem ve středu 28. září, na sv. Václava. A počasí? Dle předpovědi se jeví spíš mokré a chladnější, uvidíme, jaká bude skutečnost. Počet tuláků se letos značně snížil, nejedou s námi žádné děti, asi už se toulky přežily a je nejvyšší čas s nimi skončit. Ještě snad příští rok jubilejní 30. ročník.

A už je to tu zas - podzim a s ním tradiční Podzimní toulky. Už 28. ročník! Po 22 letech se vracíme do Lužických hor. Vzpomínáte? Píše se rok 1999, ubytovali jsme se v Jiřetíně pod Jedlovou, velmi silná účast, nezapomenutelná atmosféra večerních posezení a věčně živá hláška - když vím, že mám podat výkon, tak večer nepiju! Je pravda, že po těch letech už se tím řídíme snad všichni :-).  

Letošní toulky jsme naplánovali do oblasti Beskyd, která je pro nás možná méně známá. Na Lysé hoře a v jejím okolí jsme se toulali už dvakrát, tentokrát se vydáme až k hranici s Polskem, do Slezských Beskyd. A protože je to daleko, tak hned na čtyři dny. Letos není úplně jednoduché něco organizovat, nakonec jsme ale se stanoveným termínem snad měli štěstí, v neděli 4. října jsme se vrátili domů a od pondělka se opět začínají postupně zpřísňovat protivirová opatření. 

Závěrem jubilejního ročníku toulek v roce 2018 v Bílých Karpatech jsme tulákům slíbili pokračování kousek severněji. Pak jsme si ale uvědomili - nebylo už té jižní Moravy příliš? Chtělo by to  změnu. Po dlouhých devatenácti letech zamíříme opět do Jizerských hor, tentokrát na jejich severozápadní okraj - do okolí Frýdlantu. Při hledání ubytování na mě na internetu vykoukla "lázeňská" nabídka v Lázních Libverda, to by se mohlo tulákům líbit. Přece jen už nám není dvacet a nějaká péče o naše tělesné schránky by nebyla na škodu. Při červnové návštěvě hotelu nás nadšení trochu opustilo, ale nic jiného už jsme nesháněli. Přes některé problémy při komunikaci s vedením snad ubytování nebylo špatné, to ale musí posoudit ostatní tuláci. Jejich počet dosáhl letos rekordu - celkem nás bylo 37! Z toho pět malých dětí a jedna slečna školačka...

Letošní Podzimní toulky jsou už pětadvacaté v řadě. Jubilejní! To by chtělo něco speciálního. Třeba zajímavou lokalitu. Nebo pěkné počasí. Termín je v celé historii nejpozdnější - téměř půlka října. Ve dnech kolem sv. Václava jsme si s tandemem užívali na jižním Slovensku, o týden později byly vyhlášeny komunální volby... Nebude takhle pozdě chladno a deštivo?