Závěrem jubilejního ročníku toulek v roce 2018 v Bílých Karpatech jsme tulákům slíbili pokračování kousek severněji. Pak jsme si ale uvědomili - nebylo už té jižní Moravy příliš? Chtělo by to  změnu. Po dlouhých devatenácti letech zamíříme opět do Jizerských hor, tentokrát na jejich severozápadní okraj - do okolí Frýdlantu. Při hledání ubytování na mě na internetu vykoukla "lázeňská" nabídka v Lázních Libverda, to by se mohlo tulákům líbit. Přece jen už nám není dvacet a nějaká péče o naše tělesné schránky by nebyla na škodu. Při červnové návštěvě hotelu nás nadšení trochu opustilo, ale nic jiného už jsme nesháněli. Přes některé problémy při komunikaci s vedením snad ubytování nebylo špatné, to ale musí posoudit ostatní tuláci. Jejich počet dosáhl letos rekordu - celkem nás bylo 37! Z toho pět malých dětí a jedna slečna školačka...

Letošní Podzimní toulky jsou už pětadvacaté v řadě. Jubilejní! To by chtělo něco speciálního. Třeba zajímavou lokalitu. Nebo pěkné počasí. Termín je v celé historii nejpozdnější - téměř půlka října. Ve dnech kolem sv. Václava jsme si s tandemem užívali na jižním Slovensku, o týden později byly vyhlášeny komunální volby... Nebude takhle pozdě chladno a deštivo?

Pro letošní ročník podzimních toulek (v pořadí už 24.!) vybral Karel méně známé pohoří Chřibů. Nejsou tu žádné tisícovky, nejvyšší vrchol Brdo má nadmořskou výšku jen 587 metrů, čekají nás tu ale krásné listnaté lesy a řada zajímavých míst. Na jaře jsme s Karlem provedli průzkum (článek Chřiby - jarní příprava na podzimní toulky) a první říjnový víkend prodloužený ještě o pátek může akce vypuknout.

Už před lety Iva, která se z Rovně vydala studovat do Brna a dnes tam s Jakubem oba žijí a pracují, nenápadně popichovala: co třeba připravit jednou toulky na jižní Moravě? A tak jsme letos podlehli, už na jaře provedli průzkum a ukázalo se, že to určitě bude skvělá volba.

Po třinácti letech se Podzimní toulky vracejí do Krušných hor, tentokrát ale prozkoumáme jejich východní část. A je nás stejně jako v roce 2002 jen šestnáct. Je to možná souhra náhod - nemoci, zranění a pracovní zaneprázdnění nebo krásné rodičovské starosti, či snad tuláci ztrácejí o toulky zájem nebo je Krušné hory nelákají? To by byla škoda, je tu krásně, jak jsme se přesvědčili už na jaře s Karlem.