16. ročník Podzimních toulek jsme prožili v Novohradských horách. V sobotu se značná část party setkala u benzínky před Havlíčkovým Brodem, a protože jsme se poněkud zapovídali, u další benzínky v Kaplici byli včas jedině Jitka s Lubošem, kteří přijeli z Prahy. Ale do večera jsme všechno stihli :-).

Na první den byla naplánovaná kratší túra v Soběnovské vrchovině (lépe se nám líbí název Slepičí hory). Přejeli jsme proto už společně do Děkanských Skalin, zaparkovali a vyrazili pěšky na dva kopce - nejprve na Kohouta (870 m), posléze na Slepici (správně Vysoký Kámen - 865). Někteří v partě se dlouho neviděli, neustále bylo co probírat a tak není divu, že tu a tam někdo zakufroval. A tak se stalo, že značná část skupiny vrchol druhého kopce (Vysoký Kámen) nějakým nedopatřením minula. I tak byla celá vycházka nádherná - krásná krajina, výhledy, slunečné počasí - to všechno nás provázelo celé tři dny.

Navečer jsme se přesunuli do Hojné Vody, kde jsme v hotelu a blízkém penzionu měli zajištěné ubytování. Při rozdělování pokojů nastal problém - přesto, že ubytování bylo zajištěno dostatečně dlouho dopředu, jeden pár zůstal na chodbě. Co teď? Nepříjemnou situaci zachránila ochotná servírka, vyjednala další pokojík ve vedlejším (konkurenčním) penzionu, Luboš s Jitkou se obětovali a šli tam spát, i když je tam nečekalo takové pohodlí jako v hotelu a navíc chování majitelů vůči hostům bylo poněkud zarážející. Povečeřeli jsme společně v hotelu, pak ještě chvíli seděli a povídali.

V neděli jsme se vydali po silnici do Dobré Vody, zastavili se u místního poutního kostela a vystoupali na Kraví horu (953 m). Odtud pokračovali na Kuní horu (925 m), nad Liščím dolem směrem k Mlýnskému rybníku a po neznačené cestě k historickým hraničním kamenům u zaniklé osady Lukov. Vyvrcholením nedělní túry byla Vysoká (1034 m), na kterou jsme stoupali po zpevněných lesních cestách, jen sestup do Hojné Vody vedl z větší části romantickou pěšinou. A počasí? Slunce, teplo…

Pondělí - po snídani jsme pořídili před hotelem tradiční hromadné foto a přemístili se k bráně do Terčina údolí u Nových Hradů. Prošli jsme asi šestikilometrovou trasu přírodním parkem s nádhernými starými stromy, prohlédli si tvrz Cuknštejn, Lázničky, umělý vodopád a další zajímavosti, občerstvili se v jediné otevřené restauraci a na parkovišti se rozloučili. Několik nejvytrvalejších ještě prošlo náměstí v Nových Hradech a nádvoří místního zámku.

Individuální program měli Luba s Janou, nadchla je především nedělní prohlídka Českého Krumlova, kam je doprovodili Pepa s Mílou.

16. ročník se konal ve dnech 26. - 28. září Počet účastníků - 26 + pes Bad

Fotogalerie: Mirkovy fotky
Fotogalerie: Český Krumlov
Fotogalerie: Novohradské hory 2009