Asi každý z nás má nějaké tajné přání nebo nesplněný sen. A říká se, že je na místě určitá opatrnost, raději se nikomu příliš nesvěřovat, aby se sen náhodou nevyplnil :-). Něco podobného se stalo i mně. Můj letitý sen se týkal létání. A vznikl vlastně docela jednoduše - neteř Líba má dva syny, ten starší už od dětství fandí létání, a jakmile to bylo jen trochu možné, začal se mu věnovat - nejprve bezmotorovému - působil dokonce v juniorské reprezentaci, teď už kromě toho pilotuje i dvoumístné motorové letadlo a uvažuje, co dál. Viděla jsem krásné video, když někoho "svezl" a moc se mi to líbilo - třeba pohled na vysílač na Ještědu ze vzduchu... 

Po delší době jsem opět zatoužila po moři - konkrétně po klidné hladině teplého Jadranu. Před třemi lety jsme s třemi dámami využily nabídku ostravské cestovky Spirit a pobyt v hotelu Adria poblíž Vela Luky na ostrově Korčula se mně osobně velmi líbil - co si to zopakovat? Jenže dámy mají už od zimy jasno, co budou v létě podnikat, že bych zkusila svého vlastního manžela? On totiž, přes svůj pokročilý věk, ještě nikdy u Jadranu nebyl! Ani mi to nedalo moc přemlouvání. Už někdy v lednu objednávám první termín pobytu od poloviny června, abych pak až do odjezdu byla lehce nervní - nebude ještě v moři studená voda? To on nemá rád - vodičku neee!

Podobně jako v  loňském roce se i letos podařilo vydat se společně na výlet, a to ve středu 24. července. Jitka by se ráda podívala na Červenohorské sedlo. Míříme tedy do Jeseníků. Na sedlo přijíždíme kolem jedenácté hodiny, rozhodujeme se tu poobědvat. Příjemné posezení na terase, dobré jídlo... Následují Lázně Jeseník, projdeme se parkem. Další je zastávka na Ramzové a cestou domů ještě návštěva Neratova - kostel Nanebevzetí Panny Marie dostal v roce 2018 nové barokní báně na obě věže místo provizorních z 90. let. 

Další podobná akce - 15. září je slunečná neděle jako stvořená pro nějakou akci. Jenže Karel má lehké zranění z hasičských závodů z minulé soboty, kolo ani podobné aktivity nepřipadají v úvahu. A tak nás Jitka opět vylákala na výlet. Míříme tentokrát na skok do Polska - oblíždíme masiv Králického Sněžníku jako před časem na tandemu - Miedzylesie, následuje řada vesniček, místo na Kladské sedlo ale míříme ještě do Rychlebských hor. Lázeňské město Ladek Zdrój, odtud po naší loňské trase do Travné na hranicích a na oběd do Javorníku. Prozkoumáme zahradu místního zámku Jánský Vrch, na trávníku před zámeckou kavárnou se krásně odpočívá u kávy, obdivujeme výhledy na město... Na závěr ještě zastávka v Račím údolí, v místech, kde jsme trávili třídenní Podzimní toulky v r. 2004. Především Tančírna je krásně opravená.

 

 

Fotogalerie: Autovýlet 2019

 

 

Loni někdy koncem léta mě napadlo, že už jsem dlouho nebyla u moře. Naposledy v roce 2012 v Živogošče Blato, vyvezl nás tam švagr Karel - Jitku, Janu a mě. O své touze jsem se zmínila právě Janě a ta s tím byla hned hotová - tak já pojedu s tebou, třeba zase k Teovi, seženeme dopravu s nějakou cestovkou. Mezitím nám ale kamarádka Zdena líčila krásy Korčuly, byli tam s Honzou, Jitkou a Pavlem, vyhlédli nám dokonce i hotel, nedaleko něhož bydleli v soukromí. Prý tam jezdí nějaká ostravská cestovka. Zapátrala jsem na internetu a nabídka nás zaujala. CK Spirit, hotel Adria nedaleko Vela Luky, v hotelu dokonce stravování formou all inclusive! Začaly jsme o tom vážně uvažovat a aby nám tam nebylo smutno, přidaly se ještě Míla a Vlaďka.

Přiblížil se konec dubna a my opět míříme do maďarských lázní. Je nás letos už šest! K loňské sestavě (Honza, Zdena, Jana a já) se připojují ještě Pavel a Jitka. 

Jinak je to jak přes kopírák - namáčení v teplé vodě a plavání ve vlažné, Jana se v hotelu usilovně saunuje, já ji lehce sekunduji, navštěvujeme zámek Esterházyů v blízké obci Fertöd, většina se vydá na procházku k Neziderskému jezeru (no jasně - beze mě, vymlouvám se na achilovku), hospůdky... Prostě čtyři dny pohody!

Loni jsme cestou domů navštívili Bratislavský hrad, letos pro změnu brněnskou Ikeu :-). 

 

Fotogalerie: Hegykö 2019 - fotek je málo, doplní galerii někdo z účastníků?!?