Už kdysi na gymplu se nejezdioi na školní výlety, ale na exkurze. Podobné je to i dnes – s VU3V se v půlce listopadu vydáváme na studijní cestu. Cílem je město Chrudim, odpoledne pak ještě malý bonus – návštěva hradeckého planetária.

Co jsme viděli v Chrudimi? Bylo toho dost. V poměrně chladném počasí procházíme město – jako první je původní klášterní kostel sv. Josefa, dnes sídlo muzea barokních soch. Před prohlídkou vlastní expozice shlédneme krásný film o vzniku barokního sloupu Proměnění páně na Resselově náměstí, který je zároveň i morovým sloupem. K němu pak zamíříme, na náměstí navštívíme i novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, prohlédneme si jeho interiér a hlavně jeho nejvýznamnnější památku – vrcholně barokní obraz Chrudimského Slavátora, který má pohnutou historii – i tu jsme mohli shlédnout ve filmu v muzeu.

Z četných pamětihodností vybíráme ještě sídlo Chrudimské besedy s nádherným sálem, procházíme kolem Pippichova divadla, staré radnice a klášterních zahrad, závěr patří Mydlářovskému domu – dnes je tady muzeum loutkařských kultur. Zajímavý vzhled dal domu měšťan Matěj Mydlář v 16. století, při rekonstrukci se inspiroval orientálními stavbami.

V hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové pak nás čeká zajímavý podvečer – nejprve informace o samotné hvězdárně, její historii a současném moderním vybavení, pak shlédneme program o dnešní hvězdné obloze, sluneční soustavě i o celém vesmíru, na závěr pak film o Darwinovi a jeho vývoji druhů. Jak jsem předpokládala – na kupoli, kde se vše promítá, nevidím téměř nic, vyprávění, hudba a zvukové efekty jsou ale strhující a velmi zajímavé. Navíc sedačky ve vyhřátém sále pohodlné, takže i tak je to všechno dohromady úžasný zážitek i pro mne :-). 

 

Fotogalrie: Chrudim