Už řadu let si z toho při společných turistických akcích děláme legraci - až nám to nebude běhat, pojedeme společně někam do lázní! Někteří už s tím nenápadně začali a letos koncem dubna nastal konečně čas pro první větší akci. Zdena nám na minulých toulkách barvitě líčila úžasný relax v teplých bazénech, procházky po břehu Neziderského jezera, útulné hospůdky s místními specialitami - kdo by odolal? Původně nás mělo jet sedm, bohužel zdravotní problémy si vybraly svou daň, na cestu se ve středu ráno vydáváme jen čtyři - Honza, Zdena, Jana a já. Musíme si to užít i za ty, co zůstali doma. 

 U hotelu Tornácos v Hegykö, který nám Zdena vybrala a zajistila jako ubytování, jsme kolem poledne. Ubytujeme se a jdeme si sednout na příjemnou zahrádku hotelové restaurace na menší občerstvení. Ještě než nám přinesou jídlo, zkropila nás zpráva o Jitčině úrazu, alespoň na dálku jsme v duchu s ní. A pak samozřejmě hned do lázní. Jsou blízko za hotelem, skutečně jdeme v županu (moc jsem tomu nevěřila, ale je to pohodlné). Testujeme různě teplé venkovní bazény a jeden vnitřní, nejprve jsme si ale zaplavali v chladnější vodě. Bazén je sice poměrně mělký, ale plavat se dá, na rozdíl od těch teplých tu není ani noha, většinou jsme tu sami. Nakonec relax na lehátkách - takhle vypadá náš program celé čtyři dny. 

Protože by nás asi přece jen nebavilo neustále se namáčet v teplé vodě, vydáme se každý večer na procházku po vesnici, ve čtvrtek před polednem nás Honza doveze k nádhernému zámku v blízké obci Fertöd, patřil rodině Esterházy a nese přízvisko maďarské Versailles. Nádhernou barokní stavbu nechal ve druhé polovině 18. století postavit Miklós Esterházy - co je dobrého pro císaře, je dobré i pro mě :-). S deštníky procházíme nádvoří i část rozsáhlého parku, pořizujeme foto s dvorním skladatelem Josefem Haydnem. 

V pátek pro změnu jedeme k Neziderskému jezeru. Procházíme se po dřevěném molu, z něhož odbočují další mola k zajímavým dřevěným domům na vodě, většina se asi pronajímá turistům. Jsou u nich motorové čluny, domy mají rákosové střechy, některé dokonce vyhořely, z vody po nich trčí jen dřevěné piloty. Projdeme si i prázdnou pláž, za pár týdnů tu asi bude pěkně nabito. U stánku si objednáme výborné lanagoše, cestou z auta obdivujeme zajímavé venkovské stavby, vinice - nemá to chybu. I krajina je tu půvabně zvlněná, kolem silnic někde cyklostezky - že by... ?

A ještě jeden objev, v hotelu je v ceně ubytování k dispozici sauna. Jana toho hojně využívá, dokonce jsem se připojila i já. V životě jsem v sauně nebyla, proč to nezkusit? Sauna je maličká, ale jsme tu skoro samy, hned vedle jsou sprchy a malý bazének se studenou vodou (brrr!), kousek dál další bazén s příjemně vlažnou vodou, odpočívárna - moc se mi to líbilo!

Na zpáteční cestu se vydáváme v sobotu dopoledne (Honza se Zdenou si před cestou dali ještě termály, my s Janou saunu), těšíme se na slíbenou zastávku v Bratislavě - jdeme se podívat k hradu. Je krásně slunečný den, hrad bíle svítí do dálky, dole teče Dunaj - nádhera. Pořídíme fotky u jezdecké sochy knížete Svatopluka - zajímavý doklad naší společné česko-slovenské minulosti už koncem prvního tisíciletí. 

Výlet do lázní se vyvedl, na konec dubna bylo i krásné počasí, jen ve čtvrtek celý den pod mrakem a slabé přeháňky, ostatní dny sluníčko a teplo. Snad se podaří něco podobného zopakovat třeba za rok a bude nás víc. Díky Zdeně za organizaci a zajištění pobytu, Honzovi za bezpečnou a pohodlnou cestu.

A jako obvykle i tady prověřuju okolí lázní a hlavně Neziderského jezera z hlediska cykloturistického. Krásná, jen mírně zvlněná krajina, zajímavé památky, koupání, cyklostezky... tady by to na tandemu šlo :-). A jak už to tak bývá, zatímco já sním, Markéta s Luďkem a dětmi to provozují v praxi, zcela náhodou jejich prodloužený sváteční víkend v okolí Neziderského jezera začíná v sobotu 30. dubna, právě v den, kdy my odjíždíme domů :-). 

 

Fotogalerie: HegyköJaniny fotky - především nepřehlédněte zámek Esterházyů ve Fertödu