Tak tahle akce se Bohoušovi povedla! Vybral termín se skvělým počasím, Beskydy jsou pro nás mimořádně atraktivní cíl... Mělo to jen jedinou chybu - v neděli brzo ráno se mi nepodařilo být dostatečně fit, a tak se třídenní přechod Beskyd koná beze mne :-(. 

V neděli ráno 15. října se skupina pěších turistů vydává na cestu, z nádraží v České Třebové s přestupem ve Valašském Meziříčí je vlak veze až do Rožnova pod Radhoštěm, odtud pak autobus přes Soláň a Velké Karlovice na Bumbálku. A tady začíná konečně pěší část.  Po příjemném chodníku  k blízké Masarykové chatě, kde se celá skupina občerství. Po červené TZ kolem chaty Kmínek stoupají na Korytové (882 m n. m.) a stále podél česko-slovenské hranice - Hluchanka, kopec Lukavice (898 m), na vrchol Bobek s krásnými výhledy na celé pohoří Moravskoslezských Beskyd. Následuje sestup do osady Konečná, odtud je to už jen dva a půl kilometru k turistické chatě Doroťanka, kde je naplánovaný nocleh. Celý den bylo slunečno, bezvětří a teplo s krásnými výhledy. 

Pondělní ráno je trochu mlhavé, na vrcholcích ale už svítí slunce. Po snídani se skupina vydává na další trasu - stále po červené: Bílý Kříž, Sulov, Polonka (984 m), vrchol Malého Polomu obcházejí, na jedné slunečné pasece si dopřejí svačinu. Následuje Burkův vrch, Muřinkový vrch - poutní místo s kaplí, dál stoupání na Velký Polom (1067 m). Odtud se nabízejí krásné výhledy na Kysucké Beskydy. To už je pozdní odpoledne, zbývá sejít k chatě Kamenná, ke po skvělé večeři všichni přespí.

Úterní ráno ještě před snídaní využívají blízkou rozhlednu Tetřev k pozorování východu slunce, krásně jsou vidět vrcholy Malé Fatry, západní Tatry, Babia hora, Velká Rača i Velký Choč - prostě je to bomba! Zbývá dojít do Jablunkova - Návsí k vlaku. U turistické chaty Skalka odbočují z červené na žlutou, přes Malou Skalku a Bocanovice do Jablunkova. Po obědě v místním hotelu už jen k nedalekému nádraží v Návsí. Rychlík Žilina - Praha odjíždí po třetí hodině odpoledne. 

Celé tři dny bylo krásně slunečné počasí, teplota kolem 20 stupňů.

Délka trasy: neděle 18 km, pondělí 22 km, úterý 13 km

 

Fotogalerie: Přechod Beskyd a ještě jedna úžasná galerie