Bohoušův systematický průzkum Slovenska se po letech chýlí ke konci. Tentokrát, stejně jako loni, míříme do Podunajské nížiny. Ubytování je zajištěno v penzionu Europa v obci Diakovce nedaleko Šaly. Přijíždíme sem ve středu 25. září ráno, ubytujeme se a brzo se vydáváme na trasu.

 

Středa - vodní nádrž Kráľová

Z Diakovců míříme do Šaly, přes Královou nad Váhom k vodní nádrží Kráľová, po jejím břehu pak do Seredi. S Karlem a Janou projedeme trochu centrum, najdeme hospůdku, najíme se a míříme dál po trase tak, jak ji Bohouš naplánoval. Jsme ale varováni, trasa bude pro tandem špatně sjízdná, rozhodujeme se vrátit se do Diakovců tak, jak jsme přijeli. Cesta se nám líbila a je to sázka na jistotu. V Šale ještě kávička s dezertíkem a frčíme k večeři. 

Karel má od počátku měsíce ne úplně zahojené zranění na noze, cestou po břehu nádrže se nám podaří i s tandemem spadnout, natáhne si znovu sval, zpátky už mu to moc nejede. To je taky asi důvod, proč přistoupí na návrat po stejné trase, to není jeho styl. 

 

Čtvrtek - do termálů!

Karel a termály?!? Je to neuvěřitelné, ale je to tak, rozumně se rozhodne dnes nohu šetřit. Ve výpravě máme dvě fyzioterapeutky, jejich názor na teplou vodu na Karlův problém se sice mírně liší, ale on té teplé vodě stejně moc nedá. S Líbou sice sedáme na kola, ale trasa je kratičká, v sousední obci Horné Saliby jsou termály. Venkovní bazény už samozřejmě mimo provoz, ty vnitřní ale bohatě stačí. Jeden velký s teplotou vody 27 stupňů, kde se dá krásně plavat, dva menší, teplejší - v jednom je voda teplá až téměř 40 stupňů. Není tu mnoho lidí, koupeme se, relaxujeme na lehátkách, u baru dáme kávičku a Karel dvě deci červeného... Užíváme si tu značnou část dne, odpoledne se vracíme do Europy.

 

Pátek - Gabčíkovo

Dnes už se připojujeme k ostatním cyklistům a míříme s nimi autobusem do Šamorína. A odtud už na tandemu - po břehu vodního díla Gabčíkovo. Chvíli proti proudu směrem k Bratislavě, pak to ale otáčíme a míříme do přístavu ve Vojce n. Dunajom, kompou se necháme převézt na druhý břeh a frčíme na hráz přehrady. Ještě zastávka v obci Bodíky, podařilo se najít hospůdku na kávu. Zdržíme se pak na přehradě, je tu jakási rozhledna, sledujeme lodě ve zdymadle... Trasu končíme v Dunajské Strede, kde tandem nakládáme.

 

Sobota - Senec, Pezinok, Modra a Červený Kameň

Tandem zůstal naložený na vleku, využíváme toho a přesouváme se autobusem do Sence. Nejprve prozkoumáme rekreační areál Slnečné jazerá, celé jezero oblíždíme a pak míříme do Pezinku, po kávičce se přesouváme na vinobraní v Modre. Je tu řada atrakcí a stánků - burčák, řada voňavých pochoutek a možností nákupu... Schyluje se k průvodu, my už ale musíme pokračovat. Zajímá nás ještě krásný hrad Červený Kameň. Sice opět trochu poprchává, jako dnes už několikrát, ale do cíle dojedeme a skoro litujeme, že jsme se zdrželi v Modre. Pak už zbývá jen dojet do obce Častá, která leží pod hradem, naložit tandem a cyklistická část zájezdu končí. 

Na nedělní tajný výlet připravil Bohouš zastávku nedaleko hranic - ve Skalici. Město je známé především řadou významných sakrálních památek. Když jsme tudy před lety mířili k soutoku Moravy s Dunajem, nebyl na ně čas, dnes většinu z nich obejdeme a omrkneme alespoň zvenčí. Konají se tu hody, a tak na náměstí nechybí ani hudba a lidové kroje...

Už se těšíme na příští rok :-).

 

Fotogalerie I: Podunajská nížina

Fotogalerie II: fotky účastníků zájezdu