V sobotu 13. srpna opět nastal čas dálkové cykloakce Turzovka. Na hody tentokrát míří čtyři účastníci, převahu mají tři nadějní mladí cyklisté ze Slovenska - Andrej, Tibor a Luboš. Chybět samozřejmě nemůže Karel, Joža tentokrát dobrovolně zvolil důležitou funkci motorizovaného doprovodu. 

 

Letos nastal den "T" v sobotu 14. srpna. Účastníci dálkové jízdy na kolech míří do Turzovky i tentokrát na hody. A je jich šest! Ze Slovenska přijeli vlakem s koly v pátek navečer Andrej, Tibor (jména známá už z loňska) a Luboš. Na trasu se vydávají kolem třetí hodiny ranní, z Rychnova společně s Jožou, postupně se k nim připojí ještě Karel a Luboš D. Zvolili tradiční (původní) trasu přes Zábřeh, Šternberk, Moravský Beroun, Budišov nad Budišovkou, Odry, Nový Jičín, Frýdlant nad Ostravicí, z Ostravice výživné stoupání kolem přehrady Šance až k hraničnímu přechodu na Konečné a konečně závěrečný sjezd přes Klokočov do Turzovky. Celkem asi 270 km.

Desátý ročník Turzovky měl být poslední. Ale na jaře letošního roku už se zase o ní mluví! Karel občas kouká do mapy a světe, div se - oprašuje Jožův návrh trasy z prvního ročníku - prosazoval tenkrát cestu přes Olomouc :-). Podle plánovače vychází dokonce o něco kratší s menším převýšením. 

Ve čtvrtek 11. července se na trasu Rychnov n. Kněžnou - Turzovka, dlouhou necelých 270 kilometrů, vydávají tři účastníci - Joža, Karel a Mirek H. I on totiž pochází z Kysuc, z obce Hrubý Buk, trasu absolvoval podruhé.

Cyklisty i letos nenápadně doprovázel Karel K., dokonce občas některé trochu "popovezl", prožil s nimi pátek i část soboty v Turzovce a blízkém okolí a v sobotu je v pořádku dovezl domů. 

Fotky z jubilejního ročníku nejsou, nikdo nefotil!

 

Je to taková menší letní epidemie. Každé prázdniny, když přijde okurková sezóna, počne se z rychnovského náměstí šířit nějaký cyklovirus - častěji slýcháme slova a jména jako Turzovka, borovička, kapůrková, U Klaga, Janova chata, Terka, Jano a Fero, Tonička a Renátka, hody, Beskydské slavnosti, Živčáková... Virus ovšem zasáhne jen úzký okruh jedinců mužského pohlaví, ještě nikdy jeho působení neodolal Joža (je s největší pravděpodobností jeho původcem) a většinou ani Karel (pokud tedy není zrovna upoután na lůžko). Překvapivě a zcela výjimečně působí i na zavilé necyklisty (Karel K.), občas podlehnou i někteří další a připojí se k této drsné cykloakci.