Je to taková menší letní epidemie. Každé prázdniny, když přijde okurková sezóna, počne se z rychnovského náměstí šířit nějaký cyklovirus - častěji slýcháme slova a jména jako Turzovka, borovička, kapůrková, U Klaga, Janova chata, Terka, Jano a Fero, Tonička a Renátka, hody, Beskydské slavnosti, Živčáková... Virus ovšem zasáhne jen úzký okruh jedinců mužského pohlaví, ještě nikdy jeho působení neodolal Joža (je s největší pravděpodobností jeho původcem) a většinou ani Karel (pokud tedy není zrovna upoután na lůžko). Překvapivě a zcela výjimečně působí i na zavilé necyklisty (Karel K.), občas podlehnou i někteří další a připojí se k této drsné cykloakci. 

Začalo to už v roce 2009, i když teoretická příprava určitě probíhala nepozorovaně nejméně rok nebo dva před startem. Dlouho se diskutovalo o tom, zda je vůbec možné dojet za jeden den na kole z Rychnova do Turzovky, města Jožových dětských a jinošských let. (Vždyť je to nerozum! Zbláznili jste se? Uvědomte si, kolik vám je!). Joža i Karel plánovali trasu - nezávisle na sobě, pak se cestou přeli - proč jsme nejeli na Olomouc!?!, tak si jeď! Do Turzovky se vydali poprvé právě oni dva a trasu dlouhou téměř 270 km absolvovali. Takže se to zvládnout dá! Odstartovali tak akci, která od té doby probíhá každoročně, s výjimkou loňského roku.

 Devátý ročník se uskutečnil letos v srpnu. Větší část výpravy v čele s Jožou se vydává na trasu už ve čtvrtek 16. srpna, míří opět na "hody", tj. Beskydské slavnosti. Až v sobotu se za nimi nenápadně vydává Karel a Karel - jeden na kole, druhý autem. 

Články z trasy a pobytu v Turzovce píšu já, která se žádného z ročníků nezúčastnila (jen v roce 2010 a samozřejmě ne na kole), výjimku tvoří dva ročníky, kdy zasvěcené články poskytla Jitka ml., členka doprovodu. Informace od účastníků jsou jen velmi kusé - až v průběhu následujících měsíců pak tu a tam nenápadně vyplynou na povrch různé detaily. Podobné je to i s focením, proto je fotodokumentace většinou velmi chudá.

Protože "Turzovka" je už po letech v naší partě pojem, dovolila jsem si už zveřejněné články vytáhnout a vložit do nově zřízené kategorie, akce si to určitě zaslouží! Z uskutečněných ročníků chybí jen dva - 2015 a 2016, Karel se jich nezúčastnil.

 

Fotogalerie: Turzovka 2018