Nápad to byl Jožův. A kdo jediný se nechal zlákat? Samozřejmě Karel. Pro uskutečnění svého plánu vybrali tento víkend, přidali ještě pátek a vyrazili brzo ráno.

Trochu problém byl s výběrem trasy - Joža dle plánovače na internetu prosazoval tu nejkratší přes Olomouc (nebude přece jezdit někde do kopců), Karel zase o trochu klidnější, ale asi skutečně kopcovitější poněkud severněji. Kupodivu ji prosadil, značnou část této cesty měl navíc už projetou z dřívějška.

V pátek 14. 8. o půl páté ráno opustili Rychnov, přes Roveň a Peklo jeli do Vamberka, dále přes Sopotnici do Ústí n. Orlicí. Následovala města - Lanškroun, Zábřeh n. Moravě (první zastávka v místní cukrárně), Úsov a Uničov. Před Uničovem se vyskytla drobná závada na Jožově kole - porucha přehazovačky. Opravu provedli bez čekání v místní opravně. Z Uničova pokračovali na Šternberk (oběd na koupališti - smažený sýr, kofola), Moravský Beroun a Budišov nad Budišovkou. Poněkud kopcovitý terén Joža neustále komentoval - proč jsme nejeli na Olomouc?!?

Další města - Vítkov, Odry, krásným údolím po pěkné asfaltce do Suchdola nad Odrou, následoval Kunín, Nový Jičín (zastávka v restauraci U rytíře). Z Nového Jičína přes obce Žilina, Životice, Mořkov (poslední tři viditelně zasažené červnovými povodněmi na řece Jičínce) do Frenštátu pod Radhoštěm. Odtud na Kunčice pod Ondřejníkem, Čeladnou a Ostravici. A protože má Joža v Turzovce dva bratry, mladší z nich Jano se rozhodl vyrazit přes Jožovy protesty oběma dálkařům naproti a naložit je i s koly, aby v kopcích poblíž hranic "nezomreli". Setkali se za Ostravicí směrem k vodní nádrži Šance, Jano ale odjel s nepořízenou zpět. To už bylo skoro půl deváté a šeřilo se. Závěr cesty - podél přehradní nádrže Šance, Staré Hamry, hraniční přechod Pod Konečnou a přes Klokočov o půl desáté večer dorazili do Turzovky.

Co následovalo v Turzovce? Řada příjemných setkání s Jožovými příbuznými a přáteli, všude bohaté pohoštění. Ve městě navíc probíhaly 38. Beskydské slavnosti, borovička tekla proudem… Zpáteční cesta v neděli už byla jednodušší - po dohodě Joži se známými se z Makova svezli oba i s koly autem.

V pátek strávili na cestě 17 hodin, z toho 13 na kole, ujeli 268 km, průměrná rychlost 19,7 km/hod. Akci oba hodnotí jako velmi vydařenou, uvažují o jejím zopakování příští rok. Přidáte se?

mapa trasyFotogalerie: Na kole do Turzovky