Letošní "Turzovka" zaznamenala proti předešlým dvěma ročníkům některé změny. Jednak to byla změna termínu, vzhledem k dalším letním aktivitám některých účastníků se cílem dálkové jízdy tentokrát nestaly "hody" vTurzovce, na cestu se vydali už v půlce července. Dvoučlenné družstvo Joža a Karel posílili dva zástupci mladší generace - Luboš a Jakub, který přijel už ve středu do Rychnova vlakem a na kole jel vlastně domů. A další změna - své dojmy z páteční cesty i víkendového pobytu nám tentokrát sděluje Jitka ml. :-).

Pátek

S mamkou vyrážíme po 9. hod. směr Turzovka a podle nákresu z prvního ročníku se rozhodneme projet stejnou trasu jako borci. Krajina nádherná, strejda fakt umí vybrat cestu. I v pátečních dopoledních hodinách je na silnici klid. Po dobrodružné vložce - objížďce cestou necestou kvůli nehodě směrem na Zábřeh borce nedojíždíme na koupálku ve Šternberku, ale o kus dál. Před autem v kopci dupou do pedálů 3 bílé postavičky a jedna barevná, mamka: jéé, nejsou to oni?, jsou to oni! Doplňujeme vodu, borůvkové buchty v kopci nikdo nechce :-) a plácáme po ramenou. Na oběd se domlouváme v Budišově nad Budišovkou. Cestou je ještě chceme vyfotit v akci v krásném sjezdíku. Leč po čtvrthodině přijíždí jen Luboš - ostatní jedou jinou trasou, za což si Luba ještě od Jožky vyslechne :-). Za odměnu ho čekají pěkné krpály po kostkách skrz vojenský prostor Libavá. Oběd je v autokempu v Budišově (asi jediná pěkná hospůdka, leč Jožkův příkaz o slaném pečivu nebyl vyslyšen) a pak už všichni vyrážíme do kopce k Vítkovu a do malé přeháňky. V Odrách už jsou všichni suší a statečně šlapou dál. V Novém Jičíně borce opouštíme kvůli štramberským chaloupkám a kafíčku - to bylo výborné, zákusek si tam už nikdy nedáme! :-).

Další místo setkání je v Kunčicích pod Ondřejníkem. Ty se od dávných Toulek pořádně změnily v turistické centrum plné wellnes-byznysu, škoda… Kluci doplňují vodu, zobají hrozno, zeleninu a tentokrát dojde i na mamčiny borůvkové buchty.

Další zastávka na pivko v Ostravici, kde nás dohání taťka Krahulec s novým Yeťákem. Oba bublají nadšením, chlapi se hecují na závěrečné kopce… a že je čekají pořádné! S mamkou zastavujeme na vyhlídce na přehradu Šance. Začíná se stmívat, kolem frčí hnusné kamiony, Luboš si bere dlouhé triko, Jakub odmítá slézt z kola - už by nenasedl, strejdovi Karlovi přituhává úsměv, Jožkovi dochází brblání… jde do tuhého. Jsou nasazeny těžší zbraně: carbosnack, energy-tyčinky, antikřečovky…

Kopec na Konečnou je fakt hustej. Naštěstí se trochu houpe, ale bez konce! Čekáme těsně před čárou. Jakub baští i čokoládu… Do Turzovky dojíždíme po desáté hodině. Následuje organizační zmatek vyšperkovaný únavou všech - večeře u Klaga? Sejdeme se u babičky Terky? Kde budeme bydlet? Ubytuje nás někdo?!? Poteče teplá voda?… - nakonec všichni spíme, jak zabití.

Sobota

Probuzeni sluníčkem a zvony - bijí každou čtvrthodinu ze dvou kostelů po sobě, do toho místní rozhlas spouští melodie (např. v neděli před mší o desáté: Hej hou, hej hou, trpaslíci jdou… :-)) Tj. stále tu něco houká, bimbá, hraje, zpívá… dobrá atmosféra :-). Také zjišťujeme, že tu borovičkují už od rána! Je tu krásně, přátelsky, bez stresu.

Po výborné snídani vyjíždíme směr Makov a prohlížíme si pohraniční hory, památník partyzánů, občerstvení v keltském dvoře strejda prospí v autě… měl s Jožkou ještě dlouhý večer. Po výborném obídku Jožka s taťkou vyráží na rallye nad Turzovkou, mamka se strejdou na procházku, já s Lubošem dospat k lesu. V pět máme sraz u babičky Terky a vyrážíme do Živčákovej. Zajímavé místo, bohužel se mění megalomanskými snahami o druhé Lourdes…

No a večer to přišlo… Drotária… prý od slova zdrátovat se… koncert Pavla Hammela, Anety Langerové, Yo Yo Band už moc nevnímáme… no… zdrátovali jsme se…

Neděle

Bimbam bim bam… výtečná husa k obědu a vyzbrojeni lahvemi borovičky se nějak dostat domů… Každopádně se na Terku, Jana, Barborku, Renátku, Fera, Toničku, Jakuba,… moc těšíme v Rychnově a doufáme, že se nám podaří oplatit pohostinnost.

Na závěr shrnutí akce - páteční cesta do Turzovky (mapka) - dle Karlova computeru měřila 272 km. Počasí na cestu přálo, vzhledem k přecházející studené frontě nebylo vedro, mezi Budišovem a Vítkovem je zastihla jen malá přeháňka.Fotogalerie: Turzovka 2011