Vrchní Orlice - původně samostatná obec (v druhé polovině 19. století tu žilo víc než 400 obyvatel) na březích Hadinského potoka, který je přítokem Divoké Orlice. Dnes je osada součástí Bartošovic a leží poblíž silnice směrem na Neratov. Od počátku 20. století se počet obyvatel snižuje, po odsunu Němců po druhé světové válce tu zůstává jen pár chalup a především kostel sv. Jana Nepomuckého, postavený v letech 1708 - 1712.

A právě tento kostel se stává naším cílem, poslední zářijový víkend je otevřený, je tu výstava Světýlka a v neděli odpoledne ještě koncert písničkáře Petra Linharta. Všechny tyto informace vypátrala Jitka a rozhodla se s Karlem kostel navštívit.

Cyklistická skupina se na cestu vydala už ráno, s Vlaďkou a Jožou jsme se setkali v Javornici u školy a směrem k horám šlapali přes Bělou, od Souvlastní údolím řeky Zdobnice do obce Zdobnice. Čertovým dolem jsme vystoupali na nejvyšší bod trasy - Pod Homolí, protli břebenovku (červenou Jiráskovu stezku) a příjemným dlouhým sjezdem se svezli do Orlického Záhoří. Poobědvali jsme v penzionu Rampušák v Nové Vsi a přes Černou Vodu a Neratov dorazili přesně ve tři hodiny k cíli zároveň s Jitkou a Karlem. Chvíli jsme se u kostela zdrželi, prohlédli si výstavu světýlek a staré fotky z Orlických hor a poslechli si pár písniček. Pestrá neděle ale ještě neskončila, všichni jsme pokračovali do Bartošovic k Miladě a Vláďovi na kávu, příjemnou hodinku jsme strávili na jejich chatě. Pak už jsme dost spěchali domů, ale ještě na jednu zastávku jsme si chvíli času udělali, v Rokytnici hned u silnice v penzionu známých Rychnováků.

Celý den byl krásně slunečný, zajímavá trasa byla pro nás příjemným tréninkem na nadcházející Slovensko, jen Vlaďku jsme krpálovitým terénem trochu potrápili :-). Příště pojedeme třeba do Bělče na pivo, to je po rovině. Computer večer ukazoval ujetých 78 km.

Trasa výletu:


Fotogalerie: Vrchní Orlice