Rok uplynul jako voda a opět přišly červencové svátky, které pravidelně trávíme na chatě u Pastvinské přehrady. Z pohledu volných dnů se však jednalo pouze o víkend, protože sváteční dny vyšly na sobotu a neděli. Stalo se již tradicí, že jeden z výletů naplánuje náš milovaný horský vůdce Karel. V uplynulých letech jsme tak navštívili Dlouhé stráně a Praděd, letos jsme naplánovali cyklistický výlet na Suchý Vrch.

Na místo srazu v Nekoři u kostela jsme v sobotu dopoledne dorazili všichni včas. Karel s Jarmilou na tandemu z letohradského nádraží a my čtyři, Iva, Zdeněk, Marcela a já z chaty. Slunce prosvítalo mezi plujícími mraky, předpověď říkala cosi o možnosti přeháněk, ale zatím to na déšť nevypadalo. Vyjeli jsme Nekoří a pokračovali do kopce na Studené. Cestou jsme si prohlédli v dálce náš cíl, vrchy Vysoký Kámen, Bouda, Suchý vrch a Buková hora. Sjeli jsme z kopce do Těchonína a začali šlapat vzhůru do kopce, který vlastně skončil až na Suchém vrchu. Cesta však byla slušná a stoupání snesitelné. Zastavili jsme se na občerstvení u tvrze Bouda a pak pokračovali přes rozcestí u Tří pánů k našemu cíli. Závěrečná část stoupání po kamenité cestě byla pěšky, jediný kdo neslezl, byl Zdeněk.

Kramářova chata na vrcholu nám nabídla útulný bufet s občerstvením. Než jsme se posilnili, přišla drobná přeprška, ale vody nebylo moc. Oblékli jsme bundy a vyrazili z kopce přes Červenovodské sedlo do Čenkovic. Pokračovali jsme malebným údolím podle potoka Čenkovička, až jsme vyjeli opět do civilizace v obci Bystřec. Na probíhajících hasičských závodech jsme shlédli jeden požární útok a pokračovali dál. Na výjezdu z obce se Karel "jakoby spletl" v navigaci, a tak jsme místo nejkratší cesty do Verměřovic projeli ještě Horní a Dolní Čermnou. Odměnou nám bylo zjištění, že čermenským rodákem je automobilový závodník Čeněk Junek, spoluzakladatel Československého autoklubu a manžel populární Elišky Junkové. Jeho tragická smrt při závodech na Nürburgringu v roce 1928 znamenala okamžitý konec její závodní kariéry. Pak jsme se konečně dostali do Verměřovic a okolo Tvrze Orlice do Letohradu. Odměnili jsme se v cukrárně na náměstí, poděkovali Jarmile a Karlovi za krásný výlet a rozloučili jsme se. Tandem pokračoval po ose domů, my jsme přes nepříjemné stoupání na Šedivec vrátili zpět na chatu.

Neděli jsme také strávili v sedlech. Po snídani a kávě jsme vyrazili po známém okruhu. V Letohradu jsme najeli na cyklostezku podle Tiché Orlice. V parném dopoledni nás občerstvilo pivo pod Lanšperkem. Pokračovali jsme přes Hnátnici a Žampach do Písečné. Po obědě jsme zamířili do Žamberka, projeli zámecký park a přes Líšnici jsme se proti proudu Orlice vrátili zpět na chatu do Nekoře. Bylo nedělní odpoledne. Sbalili jsme se, naložili kola a zamířili domů. Víkend se vydařil, budeme plánovat zase nějaký další.

Iva a Mirek z Kostelce

Fotogalerie: Pastviny a Suchý vrch 2014