Kolo nás baví! Po Labi a Moravě přichází na řadu další řeka - Bečva. V okolí je hodně cyklostezek, krásná příroda, dostaneme se sem snadno vlakem - není co řešit! Problém je trochu s datem uskutečnění akce - původně dohodnutý červnový víkend nepřipadá v úvahu, narychlo stanovíme náhradní termín a je to znát na účasti. Třeba se původně přihlášení chybějící účastníci inspirují :-).

Sobota 21. května - Rožnovská Bečva a vzhůru na Benešky

Ráno před devátou hodinou je nás v České Třebové na nádraží celkem šest - my dva na tandemu, Jana s Oldou a Joža si přizval kamaráda Milana. Společná jízdenka je už dva dny koupená, místa pro kola rezervována, EC 123 Fatra má sice mírné zpoždění, ale většinu z nás to nijak netrápí. Před jedenáctou hodinou vystupujeme na nádraží ve Valašském Meziříčí. Je teplo, postupně odkládáme některé svršky a vydáváme se na trasu. Soutok obou Bečev je sice nedaleko, necháme si ho ale na neděli. Ve Valmezu se nijak nezdržujeme, na Rožnovskou Bečvu narazíme nedaleko nádraží a už míříme proti jejímu proudu po CT 6260. Ta nás výhradně po asfaltových cyklostezkách krásně dovede do Rožnova pod Radhoštěm.

Je čas na oběd, Joža s Milanem zůstávají na zahrádce hospůdky na náměstí, pro nás ostatní našel Olda skvělé zařízení nedaleko. A takhle rozděleni zůstaneme až do večera - Jožovi to nedá, musí zajet do Turzovky! My čtyři postupujeme dle plánu - přiznám se, že jsem ho vymyslela já. Na luxusní cyklostezku se nevracíme, místo toho zamíříme na Jurkovičovu rozhlednu. Dle návrhu slavného architekta byla postavena teprve nedávno (pro veřejnost otevřena v r. 2012) a na rozdíl od Valašského muzea v přírodě jsme na ni ještě nebyli. No - je to trochu do kopce, i sjezd na CT 6260 do Dolní Bečvy je poněkud dramatický (dole po lesní blátivé cestě), ale stálo to za to! Rozhlednu jsme viděli, užili jsme si i výhledy do okolí. A další trasa - Prostřední Bečva, Horní Bečva - tady to známe z návratů ze Slovenska, většinou se tu někde jí. Z kola je to ale zase úplně jiné. Nádherné údolí s kamenitým korytem řeky, krásné teplé počasí a… žízeň! Hasíme ji nedaleko přehrady na zahrádce příjemného občerstvení (jen to kafe za moc nestálo). Chlapi konzultují s domorodci další postup, nic moc ale nevymyslíme. Čeká nás pořádný krpál na Benešky, nějak se k té druhé Bečvě (Vsetínské) dostat musíme.

Po kamenité cestě s drsným sklonem sotva kola tlačíme, všichni trochu brbláme, jedině Olda je v pohodě :-). Ale ten pocit nahoře! Užíváme si výhledy, v altánku na hřebenovce sedí pár z Velkých Karlovic, chvíli s nimi povídáme. Chodí sem pravidelně - takový cíl bych taky chtěla mít za chalupou :-). Už po podstatně slušnější cestě se spouštíme dolů - krásné výhledy, kvetoucí stromy, u statku, jehož dvorem projíždíme, se pasou ovce, krávy i koně - prostě nádhera! Ve Velkých Karlovicích nás čekají příjemné pokojíčky v Pepicentru (spali jsme tu při PT v roce 2008) a automobilový doprovod Milana - Jarka a její kamarádka Boženka. Po sprše výborná večeře na zahrádce hospody, asi o půl deváté přijíždí Joža s Milanem z Turzovky (nechali se přívézt, i tak mají na computeru víc kilometrů než my). Večer ještě sedíme v restauraci a posloucháme úžasné hudební seskupení - harmonika, housle… a hlavně nádherný zpěv. Nepřipojit se, nepřipadalo v úvahu - hlavně Olda si to užil :-)!

Neděle 22. května - Vsetínská Bečva. soutok a noc pod hradem

Ráno nejprve jdeme zkontrolovat blízký dřevěný kostel, po snídani podnikneme pokus o společně foto a vydáváme se opět na cestu do krásného dne. Vsetínská Bečva je vybavena cyklostezkami jako její sestra, CT 50 nás v pohodě dovede do Vsetína, zajíždíme jen k vodní nádrži v Karolince, jinak trasu neopouštíme. Vsetín prolítneme s jedinou zastávkou v nezapomenutelné "nic moc" hospodě. Joža zase školí servírku - když vás to nebaví, tak to tu zavřete! Polňačka za humny Jablůnky je příjemnou změnou po všudypřítomném asfaltu, jen to trochu hrká. Většinou po břehu řeky se pomalu blížíme opět k Valašskému Meziříčí. Zběžná prohlídka města, nejdřív ale doporučená hospoda (Joža se konečně nají podle svých představ, my ostatní jen nápoje a kávu) a už míříme k soutoku obou Bečev.

A dál po proudu jejich spojených toků, krásně jsme to měli namalované, stačí ale jedno zaváhání ve Lhotce nad Bečvou a už jedeme jinudy. V Lešné, kde jsme vůbec neměli být, je hned u cesty zámek, Karel je ale tak rozladěn zakufrováním, že k němu nejdeme, to zas rozladí mě. Není to vždy tak harmonické, jak to vypadá :-). A pak ještě zmatky v Teplicích nad Bečvou, konec trasy je ale nádherný, po břehu řeky míříme k Lipníku, ještě před ním odbočujeme do Týna nad Bečvou, tady dnes budeme spát. Mírně stoupáme směrem k hradu Helfštýn, naštěstí hospoda je ve vsi, nemusíme daleko. Ubytování luxusní, večeře výborná, Joža se postaral o společnost, přijel sem za ním kamarád z doby působení v armádě, dnes žije v Hranicích. Vzal s sebou i manželku a navíc ještě výbornou slivovici, dlouho sedíme venku, je teplý večer.

Pondělí 23. května - k soutoku Bečvy s Moravou

Na hrad jde ráno jen Olda, ostatní se raději vyspíme. Po výborné snídani míříme opět k řece, CT 5 nás po jejím břehu dovede do Přerova. Pro Jožu a Milana tady naše cykloakce končí, před polednem jim odjíždí vlak, my zbylí čtyři účastníci si nemůžeme nechat ujít soutok Bečvy s Moravou. Dovede nás k němu cyklotrasa Bečva, už ale mimo řeku - přes Henčlov a symbol povodní v roce 1997 - Troubky. Za nimi poslední most přes Bečvu a po chvíli travnatá pěšina k soutoku. Opět krásné, klidné místo v zeleni, mírné toky obou řek - jak to tu asi před těmi devatenácti lety v červenci vypadalo?

Pokračujeme do Tovačova - oběd, zámek s nejvyšší zámeckou věží (dnes není pod lešením jako před dvěma lety, když jsme tudy projížděli), Tovačovské rybníky s krásnými labutěmi a polní cestou míříme k obci Citov. Následuje Císařov, odtud se přiblížíme k řece a kus po červené turistické opět jedeme po jejím zarostlém břehu. Není to moc příjemné, v Dluhonicích to vzdáváme a po silnici frčíme do Přerova. Nádraží, doplnění tekutin ve venkovním posezení blízké hospody a bezproblémová cesta domů naším oblíbeným rychlíkem R 884 Galán. I dnes bylo celý den letní počasí, bouřky možná někde na západě. Doma jsme brzo, dokonce ani Vítek ještě nespí :-)!

Za tři dny jsme na tandemu najeli celkem 261 km. Trasa výletu:


Fotogalerie: První jarní
Fotogalerie: Bečvy - neděle
Fotogalerie: Bečvy - pondělí
Fotogalerie: Bečvy - sobota