Ve dnech 20. až 22. června se konal 10. ročník Cyklovíkendu se Sportarsenalem a Cykloknihami v Malé Skále. A konečně jsme se tam vypravili i my.

Poprvé jsme otestovali České dráhy, jak zvládnou přepravu našeho tandemu. Pro cyklisty doprava vlakem možná už není problém, pro nás to zrovna jednoduchý není. Můžeme cestovat jedině spojem, který má označení "úschova během přepravy", tzv. hytlák - a těch mnoho nejezdí, nebo spoléhat na dobrou vůli zaměstnanců ČD.

Všechno jsme si důkladně dopředu zjistili, v pátek před polednem vyrazili na tandemu s bagáží (stan, spacáky ...) do Častolovic. Přijíždějící vlak hytlák měl, výpravčí nás k němu ochotně doprovodil, ale obsluhující pracovník si neodpustil poznámku: jó tandem, to bude problém. Největší problém spočíval patrně v tom, že musel u téměř prázdného vagónu otevřít na pokyn výpravčího dveře, aby bylo možné tandem naložit. Další problém pak řešil už jen průvodčí při úhradě jízdného za kolo - asi nemají tandemy v tabulkách. Ale poradil si.

V Hradci se nám podařilo vystoupit a nic ve vlaku nezapomenout, do odjezdu spoje na Turnov nám zbývala zhruba hodina. Jenže jsme si všimli na vedlejším nástupišti motoráku, který byl připraven na odjezd směrem, který jsme zrovna potřebovali. Takže bleskově tandem i zavazadla po schodech dolů a hned zas nahoru, průvodčí na dotaz, zda nás s tandemem vezmou, odpověděl - pokud se tam vejde, tak jo. Naložili jsme a jeli. Sice courákem, ale do cíle jsme dorazili. Pak už jen na kole z Turnova do Malé Skály.

V Malé Skále jsme měli vyhrazenou část kempu u řeky Jizery, na páteční i sobotní večer byl připraven program - cyklocestovatelé promítali obrázky a vypravěli zážitky ze svých cest, v sobotu jsme dostali i menší občerstvení. Osobně jsme poznali i Lucku a Michala, jejichž cestu kolem světa "Všemi kontinenty" v letech 2002 - 2005 jsme sledovali v Cykloturistice. V sobotu jsme podle trasy navržené organizátory projeli okolí - Rovensko p. Troskami, Kozákov, Malá Skála, v neděli jsme navštívili strážní hrad Vranov - Pantheon, odkud jsou nádherné vyhlídky na celé okolí.

Domů by cesta vlakem byla podstatně komplikovanější, než v pátek(až přes Lysou nad Ladem minimálně s trojím přestupem), naštěstí jsme se v kempu náhodou sešli s přáteli z Vamberka, ti náš tandem i zavazadla ochotně naložili na přívěs se svými koly a my jeli jen s batůžkem vlakem.Fotogalerie: Cyklovíkend v Českém rájí - červen 2008