Proč vlastně jezdíme na kole? Je to ekologicky nejšetrnější dopravní prostředek, při cyklocestování se užije spousta legrace a navíc je to způsob, jak nejlépe poznat krajinu, vnímat okolní přírodu se všemi krásami, vůněmi, zpěvem ptáků a taky potkat řadu zajímavých lidí (hlavně cyklistů). Energetická spotřeba na jeden den - příklad: hrneček kakaa, koláč, smažák a hranolky, litr kofoly, sem tam nějaké to pivo, minerálky a vody co hrdlo ráčí, vše doplněno blíže neurčeným množstvím tatranek a rohlíků.

Sobota - 11. 7.

Karel vyjížděl z domova, Pavel se připojil v Dobrušce, společně pokračovali na Jaroměř, Velichovky, Lázně Bělohrad, Sobotku, hrad Kost a zastavili se na pivních slavnostech ve Svijanech. Odtud pokračovali do Českého Dubu, kde přenocovali ve stanech u lesa za městem. Celkem za den ujeli 144 km.

Neděle - 12. 7.

Celou noc mírně pršelo, z Českého Dubu jeli směr - Osečná, Stráž pod Ralskem, Mimoň, Doksy, Dubá, Štětí, Roudnice n. Labem - na noc se utábořili na louce u Libochovic - ujeli 112 km.

Pondělí - 13. 7.

Celý den slunečné počasí, trasa: Libochovice, Louny, Měcholupy, Podbořany, Lubenec a Žlutice, kde si zajistili ubytování tentokrát v autokempu v chatce, takže byla dokonce i sprcha. Denní trasa 88 km.

Úterý - 14. 7.

Trasa - Žlutice, Manětín, Město Touškov, Kozolupy, Nýřany, Chotěšov, Přeštice, Plánice. Spali poblíž Plánice na louce za kostelem v Nicově. K ránu se přihnala bouřka a průtrž mračen, před kterou se zachránili pod přístřeškem u kostela. Ujeli celkem 110 km.

Středa - 15. 7.

Trasa - Nicov, Horažďovice, Písek (prohlídka města) - ubytovali se opět v chatce v kempu Nová Louka poblíž Týna nad Vltavou, aby se usušili po ranním lijáku. Ujeli 80 km.

Čtvrtek - 16. 7.

Trasa - Týn nad Vltavou, Lomnice nad Lužnicí, Třeboň, Stříbřec, Kunžak - 118 km. Stanovali v kempu u Kunžaku.

Pátek - 17. 7.

Trasa - Kunžak, Studená, Telč, Stonařov, Brtnice, Luka nad Jihlavou a Dobroutov (super nocleh v zastávce). Ujeli 86 km - od Telče začala postupně značná stoupání, navíc bylo velké vedro.

Sobota - 18. 7.

Z Dobroutova jeli na Polnou (snídaně), odtud do Žďáru nad Sázavou, Tři Studně, Fryšavu, Kadov (oběd), Svratku a Horní Svratouch. Obloha se zatáhla olověnými mraky, lilo a lilo. Proto zbytek cesty překonali v dodávce a domů dorazili kolem osmé hodiny. Poslední etapa proto měřila jen 60 km. Celkem ujeli 798 km za osm dnů, tj. denní průměr cca 100 km.

Příští rok by podobným způsobem rádi projeli Moravu. Připojí se někdo?

Celková mapa

podrobná mapa

Fotogalerie: Cykloputování po Čechách