Orlické Podhůří je od roku 1961 novým názvem pro sloučené obce: Dobrá Voda, Kaliště, Perná, Rozsocha, Rviště a Říčky. První zmínky o osadách pocházejí z 13. a 14. století. Katastrální území obce zaujímá rozsáhlou a přírodopisně velmi členitou oblast mezi městy Ústí nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí. Nadmořská výška je v rozsahu od 310 m n.m. (Tichá Orlice) až po 543 m n.m. (Hůrka).

U vlakového nádraží v Brandýse se nás v sobotu ráno sešlo celkem 14. Prošli jsme městečkem, vystoupali ke zřícenině hradu nad ním a postupně prošli jednotlivé osady a části celého Orlického Podůří. Řadu zastávek u zajímavých míst opět Bohouš doplnil připravenými informacemi. Příjemně nás překvapila otevřená hospoda v Klopotech s jednotným menu (hovězí vývar s nudlemi a pivo), kde jakoby se zastavil čas někdy v 70. letech minulého století.

Terén byl překvapivě hodně členitý, až na závěr etapy po známé cyklostezce podél Tiché Orlice, počasí příjemně jarní se sluníčkem. Po rozloučení u nádraží jsme ještě v menší sestavě navštívili cukrárnu v Brandýse, kde se určitě příště zase zastavíme.

Trasa sobotního výšlapu:

Fotky na Bohoušových stránkách