Na Nový rok jsme se už tradičně vydali na procházku na Jahodovou horu, a protože druhý den byla neděle, věnovali jsme ji běžkám.

Na polívku a kafe do Neratova

Parkoviště na Panském Poli bylo skoro zaplněné, na hřebenovce bude asi dost běžkařů. My se rozhodli vystoupat na hřeben a odtud sjet do Neratova, kde nás čeká oblíbená hospůdka. Ohřáli jsme se tu, najedli, napili a vrátili se zpět. Sníh byl skvělý, stopy upravené nebo alespoň prošlápnuté, nevadila nám ani oblačnost.

Na tandemu i na běžkách a Filipova první hřebenová túra

Po prvním vydařeném lednovém víkendu se oteplilo, pršelo a tálo, sdělovací prostředky informovaly o povodňových stupních na českých tocích, za sněhem nás to ani nelákalo. V neděli 16. ledna bylo tak pěkně, že jsme vyrazili na krátkou odpolední vyjížďku na tandemu – přes Rychnov a Lukavici do Kvasin, na Ještětice a zpět po cyklostezce podél hlavní silnice.

Pak se počasí umoudřilo, teploty klesly pod nulu, jak se na leden sluší, a dokonce trochu přichumelilo. Využili jsme toho v sobotu 22. ledna. Přes Zdeniny pochybnosti – to budeme lyžovat na trávě? se k nám s Honzou přidali, auto jsme nechali v Čertově dole a dle Karlova plánu vyšlápli na Orel, odtud sjeli na hřebenovku a po bunkrovce pokračovali na Pěticestí. Tady byl jako obvykle početný houf běžkařů, vystáli jsme si krátkou frontu na nezbytný čaj (někdo dokonce s rumíkem :-)) a tatranku a ještě zamířili na Zakletý, kde jsme chvilku sledovali, jak čtyřsedačka vyplivuje sjezdaře a snowbordisty nad sjezdovkami. Na závěr jsme po upravených trasách sjeli zase k autu.

Sněhu je na hřebenech dostatek, čerstvý prašánek byl příjemný. Jen výstup na Orel po neupravených lesních cestách nám zpestřovaly příčné rigoly způsobené táním v minulých dnech. Celý den byla oblačnost, po poledni z ní dokonce chvílemi vykukovalo sluníčko. Foťák zůstal doma v zásuvce, ale je to pořád stejný – zasněžené hřebeny Orlických hor a čtyři postavičky – červenej s modrou a oranžová s červeným :-). A mělo to i výhodu – nebyla jsem alespoň pořád poslední :-).

Druhý den, v neděli dopoledne, doprovodili Karel s Danem Filipa na jeho první hřebenovou túru. Zaparkovali na Mezivrší, aby ho neotrávili dlouhým stoupáním :-), a po rušné hřebenovce dojeli až na rozhlednu na Anenském vrchu.

Buková hora a Suchý vrch

Inverze v posledních lednových dnech nás inspirovala k dalšímu výjezdu s běžkami. Karel prosazoval vlak, u Zdeny ale nepochodil. A tak jsme v sobotu 29. 1. vyrazili autem na Červenovodské sedlo, zaparkovali a vydali se po upravených stopách na Bukovou horu. Tras pro běžkaře je tu spousta, vydrželi bychom tu klidně celý den :-), projeli jsme kolem horní stanice čtyřsedačky na nové sjezdovce z Červené Vody, pokračovali po upravených stopách směrem k Červené Vodě a cestou zpět k sedlu posvačili na oblíbeném odpočívadle s výhledy na Jeseníky.

Na Červenovodském sedle nás mile překvapilo nově vybudované informační středisko s občerstvením, ohřáli jsme se, dali si čaj, kafe a polévku a s novým elánem se vydali prozkoumat ještě okolí Suchého vrchu. Celý den bylo nádherné počasí, sluníčko příjemně hřálo, v lesích bylo ve stínu ale docela mrazivo. Hezky bylo zřejmě všude, trochu jsme litovali, že nejsme s Bohoušem v Krušných horách, tak alespoň na fotkách :-).Fotogalerie: Filip a běžky
Fotogalerie: Neratov
Fotogalerie: Tandem v zimě?
Fotogalerie: Buková hora - Suchý vrch