Nádherně slunečnou sobotu jsme se nenudili doma :-), vydali jsme se s běžkami za výhledy. Zaparkovali jsme v Šanově (Červená Voda) a vyšlápli na Křížovou horu a odtud ještě dál a výš :-).

Překvapila nás výška sněhové pokrývky (bude tady určitě do dubna), nepřekvapila ale jeho kvalita po deštích před pár dny. Chtělo by to ještě vrstvu prašánku :-), třeba se na příští víkend dočkáme. Na Křížovou horu jsme po umrzlém sněhu šlapali pěšky (rozhledna byla bohužel zavřená), běžky jsme nazuli až při mírném stoupání na Jeřáb. Od rána azuro, bezvětří, nádherné výhledy, přiměřená teplota - to byla dnešní pozitiva, trochu slabší byla kvalita sněhu, asi proto jsme běžkařů i pěších turistů potkali jen několik. Zato drozdi nás po cestě doprovázeli svým zpěvem :-). Vrchol Jeřábu jsme si odpustili a zamířili raději na Severomoravskou chatu, lehce poobědvali a Karel se vydal ještě za výhledy na Jeseníky a Rychlebské hory (já si vychutnávala kafe). Návrat částečně po stejné trase - vše je zakresleno v mapce.

A ještě pár informací: Křížová hora je jedním z vrcholů Jeřábské vrchoviny a vypíná se do výšky 735 m n.m. Dříve to bylo oblíbené výletní a poutní místo červenovodských obyvatel, na vrchol vedla křížová cesta, na náhorní plošině stál dřevěný kostelík a výletní restaurace. Po válce místo postupně pustlo, křížová cesta byla zničena, kostelík zbourán. Aby byl vrchol hory využíván i v dnešní době, byla tu postavena a v roce 2007 otevřena rozhledna. K realizaci byl vybrán projekt Ing. Arch. Mádlíka, který citlivě přistupuje k dané lokalitě tak, aby stavba minimálně narušovala okolní krajinu a zároveň se stala nepřehlédnutelnou novou dominantou širokého okolí. Tvoří ji přízemní otevřený ochoz zakončený oblou střechou a věž s vyhlídkovým ochozem ve výšce 25 m nad úrovní terénu. Jádro věže tvoří betonový tubus, obložený dřevěnými prvky.Fotogalerie: Křížová hora a Jeřáb