V týdnu před Velikonocemi se na horách nasypalo značné množství sněhu, počasí jaro moc nepřipomíná a láká ještě na běžky. Jeseníky? Krkonoše? Pojede někdo s námi? Přípravy jsou v pátek a sobotu trochu chaotické, nakonec se na neděli daří domluvit poněkud nesourodou skupinu běžkařů - Zdena s Honzou se těší na lanovku na Černou horu a pohodové upravené trasy na hřebenech Krkonoš, Dan s Líbou a oběma kluky by možná brali raději Jeseníky, rádi se ale přizpůsobí.

Sraz v Jánských Lázních na parkovišti u lanovky je v 9.30, Dan s Líbou (skupina R) ale plán mění, parkují u Hofmanovy boudy a nahoru stoupají na běžkách. My čtyři si zatím vystojíme slušnou frontu na lanovku a nahoře pak oklikou míříme ke Kolínské boudě. Překvapí nás úplně fantastický sníh, skvěle upravené stopy a příjemné, ale poněkud aprílové počasí. Abychom se sešli se skupinou R, dáme si na Kolínské lehčí oběd, na trase k Pražské se pak Karlovi podaří obě skupiny spojit a dál pokračujeme společně. Kolem Lyžařské boudy dlouhým stoupáním na Liščí horu, nahoře se pořádně sype, v chumelenici míříme k Chatě na Rozcestí. Protože jsme trochu rozmáchaní a skupina R ještě v hospodě nebyla, zastavíme se tu. Čaje a rychnovské pivo, Adámek se posilní svíčkovou, mezitím se zase vyčasí a můžeme pokračovat.

Fantastickým sjezdem míříme kolem Dvorské boudy k Zadním Rennerovkám a čeká nás opět oblíbená Karlova zkratka - musíme sjet pořádný krpál nejprve po cestě a pak hlubokým sněhem traverzem "cik cak" po louce na Liščí cestu. Je to opravdu slušná zkratka, ale pro nás holky poněkud náročná. V hlubokém sněhu jen stěží držíme stopu, padáme a pak ze závějí těžko vstáváme. Zdenu to fakt vytočilo - už NIKDY NIKAM s Karlem nepojede! Konečně jsme všichni více méně v pořádku (jen Zdenu bolí koleno) opět na upravené trase, nádherně svítí sluníčko, vpravo vidíme Žalý a okolní kopce a vlevo nad námi je někde Liščí hora. Terén se mírně houpe, brzo se před námi objeví náš cíl - Černá hora. Kolem chaty Oddech míříme opět ke Kolínské boudě. Tady se loučíme, Líba, Dan, Danek a Adámek míří dolů po své ranní trase, my čtyři spěcháme na Černou horu - třeba ještě stihneme lanovku. Takové štěstí nám ale nehrozí, lanovka skončila provoz asi zároveň se sjezdovkami a zatoulaní běžkaři nikoho nezajímají :-). Je už skoro šest hodin, dolů sjíždíme nejprve po vrstevnici velmi mírným sjezdem, pak volíme sáňkařskou dráhu, až se nějak proti našemu původnímu záměru ocitáme na jedné ze sjezdovek. Je sice krásně upravená a liduprázdná, ale dole už hodně příkrá. Karel si to zase užívá, my tři scházíme raději pěšky. Na parkoviště dorazíme téměř v sedm hodin - to jsme si to dnes teda užili!

Nedělní trasa tak, jak ji absolvovali Líba, Dan, Danek a Adámek. Na desetiletého kluka je to úžasný výkon!

Dobrá zpráva dva dny poté - Zdena na nás nezanevřela a na běžky s Karlem možná ještě někdy vyrazí! A o výletě už má své naprosto konkrétní představy :-).Fotogalerie: Bílé Velikonoce