V polovině srpna jsme strávili týden v Jeseníkách, Rychlebkách a v Polsku. Celá akce je do podrobna zaznamenána, a proto zde můžeme zveřejnit pár zajímavých úryvků pro snažší orientaci, odkudže jsou ty fotky.

Sobota 10. 8. Cesta tam, Králíky, ubytování

... Nejprve si vyšlápneme Mariánský kopec přes Dolní Hedeč až k Hedečskému klášteru. Z vyhlídky u Franty se kocháme prvními nádhernými panoramaty Králického Sněžníku a začátku Jeseníků. Procházka kolem kláštera a pokračujeme dále kolem rozhledny na Valu, přes Zlatý potok, Horní Hedeč a Červený potok (ať žije úsporný režim názvů vesnic v okolí :-) se vracíme zpátky do Králík...

Neděle 11. 8. Na Praděd!

... Předpověď počasí má být přízniva krásným výhledům, neotálíme tedy a hned vyrážíme rovnou na Praděd, kola bereme s sebou. Autem na Červenohorské sedlo a odtud už hezky na kolách po cyklostezce ke Švýcárně, malá pauza na oběd a pokračujeme dál až na vrchol Pradědu. Cestou se zastavujeme a kocháme nádhernými výhledy – přečerpávací nádrže Dlouhé Stráně i další malebné vrcholky kopců Jeseníků. Ten nejkrásnější výhled na nás samozřejmě čeká až nahoře. Z Pradědu si to neodpustíme sjet dolů k chatě Barborka a odtud už míříme stejnou trasou nazpátek k autu na Červenohorské sedlo...

Pondělí 12. 8. Zatopené lomy a Rychlebské stezky

... do Žulové. Hned za železničním přejezdem odbočujeme z hlavní cesty na cyklostezku a po chvilce přijíždíme k malému zatopenému lomu. Kousek dál by měl být další – ten jen tušíme, že za stromy míjíme a razíme dál. Třetí lom už ani nenajdeme, za to potkáváme keř výborných ostružin... ... Dan se jede projet po některé z tras Rychlebských stezek a zpět se vrací přes Žulový vrch a vyhlídku Medvědí kámen až na penzion...

Úterý 13. 8. Lázně Jeseník a Jeskyně na Pomezí

... Kousek nad lázeňskými domy směrem na Studniční vrch se nachází nově vybudovaný Balneopark Vincence Priessnitze. Je to soubor s volně přístupnou soustavou zastavení sloužících k hydroterapii a relaxaci. Tomu jsme samozřejmě neodolali a vyzkoušeli. Na zpáteční cestě jsme ještě z Lipové odbočili a stavili se na prohlídku nedalekých Jeskyní na Pomezí.

Středa 14. 8. Pěší túra do Rychleb

I dnes jsme nechali kola na Penzionu a vyrazili tentokráte na pěší túru do Rychlebských hor. Prošli jsme Horní Lipovou až na její konec a napojili se na zelenou turistickou značku, po které jsme vyšli až k rozcestí „Pod Kopřivným“. Zde se už připojuje žlutá, které jsme se drželi převážnou část cesty. Došli jsme na Oblý vrch a po hezkém stoupání až na Lví horu, kde jsme narazili na úžasné „hnízdo“ borůvek. Kousek dál je o pár metru vyšší Studený vrch, ze kterého jsou místy mezi stromy vidět první výhledy na Polsko a jezera. Pokračujeme dále přes Tři studánky až k Útulně Mates, kde se rozhodujeme, že se ještě projdeme až k Hraničníku na Smrku. Odtud zpátky k Útulně Mates a nyní již svižným tempem (večeře nepočká) po cyklotrase k našemu poslednímu dnešnímu cíli – vyhlášenému Lesnímu baru. Musím konstatovat, že nápad je to parádní a všechny ty vychytávky stojí opravdu za to prohlédnout si je osobně. Správce zrovna dovezl dvě krabice domácích čerstvých trubiček, neodolali jsme! Posledních 4,5 km na Penzion završuje naši dnešní 19tikilometrovou túru a dobrá večeře je nám příjemnou odměnou.

Čtvrtek 15. 8. Odjezd z Lipové, ještě jednou Rychlebské stezky a přesun do Polska

... Dan vyráží na kole skrz Jeseník do České Vsi a odtud pak přes rozcestí Potok Lubina a Sedélko Klen, kde už se opět napojuje na Rychlebské stezky. Já vyrážím autem zpět do Lipové, dál kolem Jeskyní na Pomezí, přes Vápennou a Žulovou až do Černé vody. Předběžný sraz je na náměstí. Nechce se mi ale stepovat na náměstí a odbočuju doleva, kde po cca 1,5 km zastavuju u Velkého rybníka – relaxuju a užívám si klidu a pohody (kromě děsně ukecaných kachen). Cca po půl hodině doráží za mnou i Dan. Společně se pak vracíme k základně Rychlebských stezek a Dan vyráží ještě do třetice vyzkoušet místní traily, já se odebírám se svou rýmečkovou výbavou a celtou k nedalekému balíku slámy, kde slastně usínám. Probouzí mě až upocený Dan, plný zážitků. Ještě pořádný teplý čajík a s přicházejícím večerem se vydáváme směr Polská jezera. Cestou nás provázejí nádherné výhledy na místní zapomenutý kraj, se kterým si sluníčko kouzelně pohrává. Projíždíme Javorníkem a o chvilku dále už míjíme první polské město Paczków. Po hlavní cestě, podél hráze Otmuchowského jezera až dále k Nyskému jezeru. Po chvilce se po pravé straně cesty objevuje velké parkoviště s restauracemi a z cedulí tušíme, že by vedle mohl být i nějaký kemp. Zabydlíme se a na závěr dnešního dne se jdeme podívat na večerní Nyské jezero. Objevujeme nádhernou písčitou pláž a i v šeru je nám jasné, že se máme další den na co těšit, výhledy tu budou úžasné. Večerní idylku nám ještě zpříjemní nedaleko kempující parta mladých, kteří mají potřebu se bavit poněkud hlasitěji.

Pátek 16. 8. Pláž, "moře" a město Nysa

To, co večer až v noci partička probděla, ráno pak dospávali a my tak měli klidné a příjemné ráno. Výhledy na pláži vskutku nádherné, příjemný písek i voda a nikde téměř ani noha – paráda, jako u moře! První návštěvníci se začínají štořit až k polednímu, to my už jsme hezky vyslunění, balíme věci a jdeme na lehký oběd. Pak sedáme na kola a po hrázi Nyského jezera vyrážíme na průzkum nedalekého města Nysa. Město je to zajímavé, několik historických budov, krásný park, potkáváme taky průvod nějakého folklórního festivalu. Po návratu do kempu večeře a večerní koupání. Když jsme se vrátili z pláže, čekalo nás překvapení v podobě nových sousedů, bohužel ještě hlučnějších než ti předešlou noc.

Sobota 17. 8. Koupání v "moři", výstup na Šerák, návrat domů

První probuzení nás čekalo již v půl čtvrté ráno, kdy se naši milí sousedé vrátili z mejdanu a měli potřebu v něm pokračovat i v kempu. I když jsme v noci „nepařili“ dopřáli jsme si pořádnou snídani v podobě česnekové polévky a chlebu se sýrem a vyrazili naposledy k moři... ... Odpoledne cestou zpět zastavujeme ještě na Ramzovském sedle a po stoupání přes Obří skály si užíváme hezké výhledy od chaty na Šeráku. Barča dostává příležitost prokázat psychickou odolnost pedagogického pracovníka, když nejprve díky přehnaně ambicioznímu plánu nestíháme lanovku a posléze ještě sestupuje na parkoviště s cibulí na oteklém prstě, do kterého ji bodla včelka.

Neděle 18. 8. Příjemná tečka za úžasnou dovolenou

Večer při zpáteční cestě jsme se telefonem domluvili s Pepou – vedoucím Dlouhoveských hasiček, že následující den vyrážejí na kolách do Kostelce na koupaliště. Odjezd v 10:20 od Penny. Ráno se rozhodujeme, že by to byla hezká tečka za naší krásnou dovolenou, a tak vyrážíme s nimi. I když jsme si malinko přispali, stíháme mírně posunutý sraz a společně se vydáváme směr Kostelecké koupaliště. Na koupališti téměř ani noha a my si užíváme příjemného koupání, relaxu a hezkého počasí. Zpáteční cestu si protahujeme do Javornice. Pivko v Sokolovně, vyšlápnout serpentýny a pak už jen parádní sjezdík až domů. Podařená tečka na závěr… Úryvky z deníku Báry vybral Dan

Fotogalerie: Dovolená B + D