Druhá zářijová neděle byla snad ještě teplejší než ta první. Naším cílem se tentokrát staly Vraní hory, které leží na západním okraji Broumovské vrchoviny. Je to nevelké, ale členité pohoří, pozůstatek prvohorní sopky podobně jako blízké Javoří hory. V sousedním Polsku pokračují Góry Kurcze (Havraní nebo Krkavčí).

Nejvyšší horou je Královecký Špičák, se svými téměř 881 m je nejvyšším vrcholem celé Broumovské vrchoviny. A právě ten jsme se rozhodli pokořit. Zaparkovali jsme v Bernarticích, po modré vystoupali na Mravenčí vrch a na samotný Špičák. Už při stoupání z Bernartic se nabízely zajímavé výhledy, ještě krásnější nás čekaly na vrcholu - přes Královec na Žacléřskou vrchovinu a východní část Krkonoš.

Po sestupu ze Špičáku jsme modrou opustili a po lesní cestě sešli přes ryolitový lom nad Královec. Při hledání turistické značky a lesní cesty do Bernartic jsme trochu zakufrovali, takže jsme téměř vystoupali znovu na vrchol Špičáku. Cestu jsme ale našli a vrátili se k autu. Za celý den jsme na trase nepotkali živou duši - turisty, ani cyklisty, jen v lomu nad Královcem (a pak ještě jednou) smíšený česko-německý pár v autě - hledali křížovou cestu. Protože byla vyznačená v mapě, pokusili jsme se o to také, ale neúspěšně. Dodatečně jsem pak zjistila, že je údajně zarostlá v lese, bez označení, navíc to není klasická křížova cesta s obvyklými zastaveními. Horký letní den jsme zakončili na zahrádce hospody ve Zlaté Olešnici, chvíli jsme poseděli u ledové kávy a dalšího občerstvení.

Zmínka o blízkých Javořích horách v prvním odstavci mně připomněla, že i ty jsme s naší skvělou turistickou skupinou navštívili. Bylo to v květnu 2008, dokonce jsem v archivu našla pár fotek, a tak přikládám ještě jednu galerii pro pamětníky :-).Fotogalerie: Vraní hory
Fotogalerie: Javoří hory 2008