Opět se blíží konec roku, pozvánku na silvestrovský mejdan už máme v kapse, vlastně spíš v emailové schránce, zbývá uskutečnit již tradiční pěší vejšlap. Plánujeme ho opět na poslední prosincovou neděli a trasa je Karlovi jasná už delší dobu. Já se trochu obávám její délky, ale moje námitky jako obvykle nejsou brány v úvahu. V neděli ráno je to u nás již tradičně jak v telefonní ústředně, Zdeněk marodí, nemůže se zúčastnit, Zdena nemá dopravu, ještě SMS s Miladou, konzultace s Janou a Vlaďkou - já se potřebuju taky vypravit! Karel ještě jede na Jaroslav pro Mílu, která nás velmi příjemně překvapila, zůstala u dcery a na vejšlap jde s námi...

Chvíli po desáté parkujeme v Doudlebách nad Orlicí, je nás devět a desátá Endží, za chvíli se vydáváme proti proudu Divoké Orlice směrem k Záměli. Je mrazivé dopoledne, u řeky trochu profukuje, ale sluníčko se hodně snaží naše pocity zpříjmenit. Zastavujeme se u soutoku Zdobnice s Orlicí, procházíme Zámělí, tady se zdravíme s místním vodníkem a už se těšíme do cukrárny v Potštejně. Jenže je zavřená a je to možná štěstí, v blízkém nově otevřeném pivovaru si přijdou všichni na své - dobré nepasterizované pivo, pro některé nezbytné preso a něco malého k zakousnutí.

Těsně po poledni už stoupáme na kopec s pozůstatky hradu Velešov. Na potštejnský hrad jen shlížíme z vyhlídky a pokračujeme na nejvyšší místní vrchol Kapraď. Oba kopce nás trochu rozehřály. Je pořád mírně pod nulou, na otevřených loukách profukuje, ale lepší počasí jsme si přát nemohli, celý den je slunečno. Pokračujeme přes Prorubu a příjemnou procházkou lesem se zastávkou u vrbické studánky míříme do Penzionu Pod rozhlednou ve Vrbici. Čekají nás tady Míla s Vláďou, společně posedíme v příjemném interiéru hospody, posilníme se a zbylé dva kilometry už absolvujeme téměř za šera.

Poslední letošní vejšlap se vydařil, co nás čeká v příštím roce? Sejdeme se na Nový rok na Jahodové hoře? Možná, ještě před tím ale u Zdeny a Honzy společně oslavíme poslední den letošního roku a přivítáme následující - rok 2015!

Trasa vejšlapu

Fotogalerie: Silvestrovský šmajd