Pátek – tři auta jsme zaparkovali ve Chvalčově hned u silnice na Tesák a Vsetín (na křižovatce turistických tras) a vydali se na Hostýn. Bylo nás celkem 11, Luba s Janou nás už na Hostýně čekali.

Z Hostýna jsme pokračovali na Rusavu (oběd v místní hospůdce), pak zase zpátky do kopců, Karel s Danem si vyběhli ke zřícenině hradu Obřany a sešli jsme zpět k autům. Tam nás čekalo hodně nepříjemné překvapení – nějaký nenechavec rozbil u Honzova auta sklo u předních pravých dveří a ukradl Zdeninu mikinu a kabelku, která byla zastrčená pod palubkou. Otrávení jsme čekali na policii, pak se přesunuli do Velkých Karlovic na ubytování, Zdena s Honzou ještě museli na policii do Bystřice pod Hostýnem, přijeli až pozdě večer.

S ubytováním a jídlem v penzionu Pepicentrum jsme byli moc spokojeni (až na problémy s vodou při sprchování), později večer přijelo dalších sedm tuláků a sedm ještě ráno v půl deváté. To už jsme se chystali vyrazit na nejvyšší horu Vsetínských vrchů – Vysokou (1024 m). Proti pátečnímu velmi teplému počasí se podle předpovědi citelně ochladilo, ale bylo krásně slunečno s dobrou viditelností. Na hřebenovce (Benešky) místy foukalo, za větrem ale bylo na sluníčku krásně, takže jsme si na několika místech mohli dovolit odpočinek vleže, dokonce i na nejvyšší hoře. Odpoledne jsme sešli do Miloňova a vrátili se do penzionu.

Neděle patřila Javorníkům – sice vzhledem k domluvené exkurzi v pohankovém mlýně u p. Šmajstrly nebyla šance stihnout Velký Javorník, který byl původně cílem této túry, vyšlápli jsme si jen na sedlo Príschlop a sešli po žluté zpět do Velkých Karlovic. Jen Jitka s Karlem "si vyběhli" alespoň na Ztracenec, ale ani ostatní nebyli ochuzeni o krásné výhledy na Beskydy, Vsetínské vrchy .... Značnou kritiku sklidila jediná nevýhoda sobotní i nedělní túry – na trasách nebyly žádné hospody (jen v sobotu se někteří zastavili v Miloňově, ale to bylo na zpáteční cestě jen asi kilometr od penzionu). V neděli před odjezdem jsme se ještě posilnili v Pepicentru, kde jsme měli zaparkovaná auta, a vyrazili (už nás bylo jen 18, ostatní spěchali domů) do Frenštátu pod Radhoštěm, abychom si vyslechli přesvědčivou přednášku a nakoupili některé výrobky z „přírodního multivitamínu“, jak pohanku p. Šmajstrla nazývá.

15. ročník se konal ve dnech 12.–14.9.2008 počet účastníků – 27 + pes Bad

Fotogalerie: PT Hostýnsko-vsetínské vrchy a Javorníky 2008