Po dvou letech se opět vydáváme na pětidenní zájezd, který Bohouš každoročně organizuje s cílem poznat krásy Slovenska. Systematicky prozkoumává jednu oblast za druhou, zdaleka ne jen atraktivní Tatry a další známé hory. Tentokrát míříme do kraje poblíž maďarských hranic (Šahy, Velký Krtíš), ale i do kopečků trochu severněji (Krupinská vrchovina a Štiavnické vrchy).

Na cestu se tradičně vydáváme v úterý 24. září před půlnoci, abychom středu už věnovali průzkumu vybrané lokality. Ubytování je zajištěno v areálu restaurace Nimród v obci Vinica, čtyři dny projíždíme okolí na kolech, autobusem, chodíme pěšky, pátý den (neděle) je věnován cestě domů se zajímavou zastávkou.

A dojmy? Bylo jich dost - rovinatá i mírně zvlněná krajina, pole se suchými slunečnicemi, vesnice označené dvojjazyčnými názvy (mluví se tu snad víc maďarsky než slovensky), vinice - některé už sklizené, na dalších na nás čekaly sladké hrozny. Maďarské vesničky, na hranicích město Šahy, nedaleko Dudince známé termálními prameny, Velký Krtíš … to všechno ve středu a ve čtvrtek. Hned první den odpoledne defekt na tandemu - rupnul nám zadní řetěz. Ráno ho sice ochotní kamarádi pomůžou Karlovi opravit, jezdíme už ale opatrně a kratší trasy, výměna bude nezbytná.

V pátek nás autobus veze do Zvolena, odtud se přibližujeme směrem k ubytování, nakládáme v městečku Detva. Sobotu věnujeme pěší turistice, nejprve ale zběžná prohlídka Bánské Štiavnice. Město i blízké okolí a především Štiavnické vrchy se nám moc líbí, stály by za podrobnější průzkum. Třeba se sem někdy vrátíme.

Na zpáteční cestu připravil Bohouš překvapení - krátkou zastávku v obci Brhlovce, kde vzniká muzeum skalních obydlí. A pak už jen pozdní oběd v restauraci brněnského hypermarketu Globus :-).

Fotky na Bohoušových stránkách

Fotogalerie: Očima pěšího turisty
Fotogalerie: Slovensko 2013